”Verojen kerääjän pitää pystyä myös päättämään kuinka verotulot käytetään”

EU-asioita käsittelevän eduskunnan suuren valiokunnan puheenjohtaja Miapetra Kumpula-Natri (sd.) huomauttaa, että unionin jäsenvaltioiden pitää kantaa vastuu kansalaistensa hyvinvoinnista ja kansallisten prioriteettiensa määrittelystä, rahoituksesta ja toteuttamisesta.

Kumpula-Natri sanoo olevansa valmis tarkastelemaan unionin ja jäsenvaltion työnjakoa.

– On varmasti toimialoja, joissa jäsenvaltioiden toimivalta ja -vastuu pitäisi selkeämmin palauttaa. Huomautan kuitenkin, etteivät sisämarkkinat voi toimia tasapainoisesti esimerkiksi työntekijöiden oikeuksia polkemalla – yhteisiä sääntöjä sosiaalista dumppausta vastaan tarvitaan, hän sanoo.

Kumpula-Natri huomauttaa, että jos hän olisi europarlamentaarikko, hän luottaisi myös unionin jäsenvaltioihin.

– Jäsenvaltiot kuitenkin ovat päätösten toteuttajia. Jäsenvaltioiden tulee kantaa vastuu kansalaistensa hyvinvoinnista ja kansallisten prioriteettiensa määrittelystä, rahoituksesta ja toteuttamisesta. Verojen kerääjän pitää pystyä myös päättämään kuinka verotulot käytetään, se on demokratiankin edellytys. Mielestäni eduskunnan on tulevaisuudessakin oltava Suomen kirstun vartija, Kumpula-Natri sanoo.

Sitä hän myös kysyy, mikä on järkevintä päättää jäsenvaltioissa ja mikä Brysselissä?

– Toimivaltojen tasapainoa ja toimivuutta on koko ajan tarkkailtava, jotta eurooppalainen yhteistyö ja integraatio toimivat parhaalla mahdollisella tavalla. Eurooppalaisen tason toimilla on oltava aitoa lisäarvoa jo perussopimustenkin mukaan, Kumpula-Natri sanoo.

Mainos