”Verhofstadt taistelee loppuun asti” – Rehnin ei olisi kannattanut tyytyä kompromissiin?

Keskustan europarlamentaarikko Hannu Takkulan mielestä talouskomissaari Olli Rehn antoi liian herkästi periksi ALDEn kärkiehdokastaistossa.

Hannu Takkula kertoo neuvotelleensa keskustan meppiryhmän nokkamiehenä eri jäsenmaiden edustajien kanssa talouskomissaari Olli Rehnin puolesta.

– Mielestäni Ollin ei olisi kannattanut tehdä kompromissia, vaan mennä loppuun asti, koska hän olisi todennäköisesti voittanut sen kilpailun. Mutta hän päätyi tähän kompromissiin, keskustan parlamenttiryhmän puheenjohtaja Takkula toteaa.

Hän kertoo Verkkouutisille, että Rehniä arvostetaan liberaalidemokraattisen ALDEn sisällä, ja kannatus on toista kärkiehdokasta Guy Verhofstadtia suurempaa.

ALDE on keskustan eurooppalainen viiteryhmä. Se päätti kompromissina asettaa eurovaaleihin kaksi kärkiehdokasta.

Komission puheenjohtajaksi on ehdolla Belgian ex-pääministeri, ALDEn meppidelegaation puheenjohtaja Verhofstadt. Rehn on nimetty ALDEn toiseksi kärkiehdokkaaksi. Hän on tyrkyllä muihin korkeisiin tehtäviin, erityisesti talous- ja ulkopolitiikan saralla.

Takkula ennustaa, että komission merkittävät paikat jaetaan vaalien jälkeen keskustaoikeistolaisen EPP:n sekä sosialistien kesken, ”mikäli ihmeitä ei tapahdu”. Kärkipaikka, eli EU-komission puheenjohtajuus on perinteisesti kuulunut eurovaalien suurimmalle ryhmälle.

Gallupit povaavat EPP:lle ja sosialisteille kannatuksen laskua, mutta ne todennäköisesti säilyttävät paikkansa vaalien suurimpina ryhminä. Näin ollen on hyvin epätodennäköistä, että Verhofstadt saa tavoittelemansa komission puheenjohtajan paikan. On myös epätodennäköistä, että ALDE saisi molemmat kärkiehdokkaansa merkittäviin posteihin.

Poimintoja videosisällöistämme

Takkula ei usko, että Verhofstadt tyytyy sivustakatsojan rooliin, kun paikkoja vaalien jälkeen jaetaan.

– Olen oppinut tuntemaan Guy Verhofstadtin. Luulen, että hän taistelee sitten vielä loppuun asti, Takkula arvioi.

Hänen mukaansa Rehn ja Verhofstadt tulevat kisaamaan Verhofstadtin nykyisestä tehtävästä ALDEn parlamenttiryhmän johdossa – jos molemmat valitaan europarlamenttiin.

– Tällä hetkellä pitäisi todennäköisimpänä, että parlamenttiryhmän puheenjohtajuus on se, joka varmuudella jää käteen, Takkula sanoo.

Kärkipaikkojen jako on monimutkainen prosessi, hän kuitenkin muistuttaa.

– Lainatakseni Paavo Väyrystä: ”voi syntyä uusi tilanne”, Takkula sanoo.

Mainos