Venezuelan pelätään ajautuvan diktatuuriin

Venezuelan sosialistipresidentti Nicolas Maduro on esittänyt uuden perustuslakielimen perustamista, jonka pelätään lisäävän presidentin valtaoikeuksia.

Venezuelassa valmistaudutaan maan sunnuntaina edessä olevaan perustuslakiäänestykseen jännittyneissä tunnelmissa, uutisoi New York Times.

Maan sosialistipresidentti Nicolas Maduro menetti otteensa parlamentista oikeisto-oppositiolle edellisissä vaaleissa, mutta on sementoimassa valtaansa turvautumalla kiisteltyyn perustuslain muutokseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Maduro on suunnitellut kutsuvansa koolle peruslakikokouksen, jolle annetaan tehtäväksi lain uudistaminen. Hän suunnittelee presidentille muun muassa oikeutta erottaa tai järjestä uudelleen mikä tahansa osa maan hallintoa, jonka tämä kokee itselleen epälojaalina.

Sunnuntaina venezuelalaiset suuntaavat uurnille äänestämään perustuslakikokouksen koostumuksesta, eli siihen valittavista edustajista.

Mainos - sisältö jatkuu alla

NYT:n mukaan mielipidemittaukset osoittavat, että iso osa maan kansalaisista vastustaa koko uudistusta, mutta uudistusta vastaan äänestäminen ei ole sunnuntain vaaleissa mahdollista.

Myös perustuslakikokoukseen ehdolla olevien kandidaattien koostumus on yksipuolista, sillä suuri osa kokoukseen mielivistä edustaa Maduron vasemmistopuoluetta.

Perustuslakiuudistusta on pidetty vakavana uhkana Venezuelan demokratialle.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos