Suomenlahden merivartiosto muistuttaa kaikkia veneilijöitä asianmukaisesta varautumisesta ennen vesille lähtöä.
– Veneilijä, tarkastathan veneen kunnon ja varusteet ennen vesille lähtöä. Huomioithan, että jokaisella veneessä matkustavalla on asianmukaiset pelastusliivit, merivartiosto kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.
Itämerellä on viime aikoina havaittu voimakasta GPS-häirintää. Merivartiosto varoitti häirinnästä katsauksessaan viime maanantaina.
Ohje veneilijöille on selkeä. Navigoinnista on kyettävä pitämään huolta kaikissa olosuhteissa.
– Varmista navigointi aina myös perinteisin menetelmin, merikarttaa käyttäen, merivartiosto muistuttaa.
Veneilijä, tarkastathan veneen kunnon ja varusteet ennen vesille lähtöä. Huomioithan, että jokaisella veneessä matkustavalla on asianmukaiset pelastusliivit.
— Merivartiosto – SLMV (@Merivartiosto) May 16, 2026
Varmista navigointi aina myös perinteisin menetelmin, merikarttaa käyttäen.
Meripelastuksen hälytysnumero 0294 1000 pic.twitter.com/iF1RYr7uVX