Venäläistutkija: Vladimir Putinin liikkumavara on kaventunut

Sotilaiden vaikutusvalta Kremlin politiikkaan näyttää vahvistuvan entisestään.

Presidentti Vladimir Putinin vuotuiset lehdistötilaisuudet noudattelevat arvostetun venäläisen politiikan tutkijan Tatjana Stanovajan mukaan pitkälti ennalta valmisteltua käsikirjoitusta, mutta tarjoavat yhden harvoista mahdollisuuksista ymmärtää Putinin motiiveja ja aikomuksia.

Tilaisuuksien analysointi on käynyt vuosi vuodelta tärkeämmäksi samaan aikaan, kun Kremlin päätöksenteosta tihkuu tietoja yhä vähemmän.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Stanovajan ensimmäinen johtopäätös Putinin viimeisestä, joulukuussa järjestetystä lehdistötilaisuudesta on se, että Venäjä ei ole ottamassa minkäänlaisia merkityksellisiä askelia liennyttääkseen suhteitaan länteen.

– Putin teki selväksi, että Venäjän johto ei ole ottanut tehtäväkseen pakotteista vapautumista, vaan sen sijaan valmistautuu elämään pitkän aikaa vihamielisessä ympäristössä, Stanovaja toteaa Moskovan Carnegie-keskuksen tuoreessa artikkelissa.

– Putinin logiikka ei ole muuttunut: jos Venäjä haluaa säilyä suvereenina ja omavaraisena – jota pyrkimystä kukaan ei ole kyseenalaistanut – sen kohtalona on elää pakotteiden kanssa. Tämä uskomus heijastaa tietynlaista alistumista ja vakuuttuneisuutta siitä, että länneltä on hyödytöntä hakea ymmärrystä. Samaan aikaan Venäjän johtaja selvästi aliarvioi pakotteiden todellisen vaikutuksen maansa talouteen, Stanovaja arvioi.

Kenraalien vaikutusvalta jatkaa vahvistumistaan

Stanovajan toinen johtopäätös koskee ydinaseita. Putin pitää hänen mukaansa ydinsodan mahdollisuutta aiempaa suurempana ja tekee selväksi, että Venäjä ei sulje pois pahimpiakaan skenaarioita. Syypääksi kielteiseen kehitykseen Putin nimeää Yhdysvallat, mutta vakuuttaa Venäjän olevan pakotettu vastaamaan samalla mitalla.

– Putin vakuutti kansalleen, että Venäjällä on keinot vastata noihin uhkiin. Ydinaseet ovat Kremlin hätävara-argumentti vastakkainasettelussa suhteessa länteen, Stanovaja sanoo.

– Tämä viittaa myös aiempaa suurempaan rooliin, joka maan ydinasepotentiaalista vastaavalle tiede- ja sotilasyhteisölle on nyt annettu. Näiden vaikutusvalta Venäjän ulkopoliittisen ajattelun taustalla tulee korostumaan entisestään.

Kipeästi kaivattuja talousreformeja ei tule
Poimintoja videosisällöistämme

Putinin lehdistötilaisuudessaan esittämien lausuntojen pohjalta Stanovaja päättelee, että minkäänlaisia aidosti merkittäviä talousuudistuksia ei ole näköpiirissä. Toisin kuin taloustieteilijät, Kreml pitää Venäjän taloustilannetta myönteisenä ja vakaana.

– Putin ei vastannut kovinkaan innokkaasti lukuisiin heikentyneitä sosioekonomisia olosuhteita koskeviin kysymyksiin, joita esitettiin myös hallitusta tukevien tiedotusvälineiden taholta, Stanovaja toteaa.

Paljon huomiota saaneet suurhankkeet muun muassa Venäjän infrastruktuurin, koulutuksen ja terveydenhuollon uudistamiseksi ovat hänen mukaansa Putinin mielestä tavattoman tärkeitä, vaikka asiantuntijoista ja virkamiehistä vain harva uskoo niiden toteutumiseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Vallitsee hämmästyttävä yhteyskatkos presidentin ja sen virkamieskunnan välillä, jonka pitäisi hänen käskyjänsä toteuttaa.

Stanovaja katsoo joulukuisen lehdistötilaisuuden ennen kaikkea osoittaneen, että presidentti Putinin ulkopoliittinen liikkumatila on kaventunut, ja että hänen uskonsa läpimurtoon sisäpoliittisten haasteiden ratkaisemisessa on täydellisen epärealistista.

– Presidentin vastaukset heijastelivat hänen vakaata käsitystään Venäjän geopoliittisesta yksinäisyydestä. Putin on vakuuttunut siitä, että kaikki myönteiset mahdollisuudet ovat aikoja sitten ehtyneet, ja että vain yksipuoliset toimet voivat tuottaa tulosta. Vaikuttaa siltä, että häntä eivät enää ymmärrä muut kuin sotilaat, Stanovaja toteaa.

Mainos