Venäjä ei välttämättä tunnusta Ukrainan presidentinvaalien tulosta, kertoo uutissivusto Eho Mosvky.
Venäjän parlamentin ylähuoneen kansainvälisten asioiden puhemies Konstantin Kosatshev väittää, että Ukrainan viranomaisille on tehty tuhansia valituksia vaalivilpistä. Kosachev kertoo Moskovan kannan riippuvan toisen kierroksen tuloksesta ja siitä, miten Ukrainan viranomaiset suhtautuvat väitettyihin valituksiin.
Mistään laajamittaisesta vilpistä ei vielä tähän mennessä ole kerrottu muualla.
Konstantin Kosatshev pitää vaalien legitimiteettiä kyseenalaisena muun muassa siksi, että miljoonat Itä-Ukrainassa ja Venäjällä asuvat ukrainalaiset eivät voi äänestää.
Itä-Ukrainassa ei näissä vaaleissa äänestetä. Lisäksi Venäjällä asuvat ukrainalaiset eivät myöskään käytännössä pääse äänestämään, sillä heidän pitäisi käydä täyttämässä äänestyslippu Helsingissä, Kazakstanissa tai Georgiassa.
Ukraina hyväksyi helmikuussa lain, jonka mukaan Venäjän kansalaiset eivät voi toimia Ukrainan vaaleissa edes vaalitarkkailijoina.
Ovensuukyselyiden mukaan näyttelijä-koomikko Volodymyr Zelensky ja presidentti Petro Poroshenko ovat etenemässä Ukrainan presidentinvaalin toiselle kierrokselle, joka on määrä pitää 21. huhtikuuta.
Entinen pääministeri Julija Tymoshenko jäi ensimmäisellä kierroksella kolmannelle sijalle, kuun äänistä oli laskettu puolet.
Televisiosarjasta julkisuuteen ponnahtanut Zelensky on poliittisesti kokematon. Hän on nostanut yhdeksi vaaliteemakseen taistelun korruptiota vastaan.
Poroshenko on esiintynyt konservatiivisemmalla linjalla, ja hänen iskulauseensa on ”armeija, kieli ja uskonto”.
Poroshenkon kaudella edistyneistä reformeista huolimatta moni ukrainalainen katsoo Poroshenkon pettäneen vaalilupauksensa, koska Ukrainan sotaa ei ole saatu loppumaan.
Kaikki kolme pääehdokasta ovat Eurooppa-myönteisiä.