Roman Abramovitsilla neuvotteluissa epävirallinen rooli

Kremlin mukaan venäläismiljardööri auttaa varmistamaan yhteyksiä osapuolten välillä.
Ukrainan ja Venäjän valtuuskunnat kokoontuvat Istanbulissa. LEHTIKUVA / AFP Yasin Akgul
Ukrainan ja Venäjän valtuuskunnat kokoontuvat Istanbulissa. LEHTIKUVA / AFP Yasin Akgul

Kremlin tiedottajan Dmitri Peskovin mukaan oligarkki Roman Abramovits ei ole Venäjän valtuuskunnan virallinen jäsen Ukrainan rauhanneuvotteluissa, kertoo CNN.

Roman Abramovits osallistuu meneillään oleviin neuvotteluihin Istanbulissa Venäjän ja Ukrainan välillä, mutta ei ole Venäjän valtuuskunnan virallinen jäsen.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Peskovin mukaan Abramovits auttaa ”varmistamaan yhteyksiä” Venäjän ja Ukrainan välillä.

– Kahden osapuolen välisten yhteyksien ylläpito edellyttää molempien osapuolten hyväksyntää. Abramovitsin tapauksessa hänellä on [osallistumisensa] hyväksyntä molemmilta osapuolilta, Peskov sanoi CNN:n mukaan.

Roman Abramovits on useiden lähteiden mukaan toiminut kulisseissa välimiehenä Kiovan ja Moskovan välisissä neuvotteluissa. Hän oli yksi kolmesta neuvotteluihin osallistuneista, jotka kokivat myrkytyksen kaltaisia oireita perjantain vastaisena yönä.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos