Venäjän upseerit epäröineet hyökkäystä

Mahdollista sotilasoperaatiota Ukrainaan pidetään tiedustelutietojen perusteella ennakoitua vaikeampana.
Venäjän ja Valko-Venäjän yhteisharjoitus 4. helmikuuta. / LEHTIKUVA / AFP
Venäjän ja Valko-Venäjän yhteisharjoitus 4. helmikuuta. / LEHTIKUVA / AFP

Venäläisten sotilasjohtajien kerrotaan ilmaisseen huolia siitä, että mahdollinen sotilasoperaatio Ukrainaa vastaan voisi osoittautua ennakoitua vaikeammaksi.

Havainnot perustuvat CNN:n mukaan Yhdysvaltain tiedustelun kaappaamaan viestintään Venäjän puolustusvoimien ja tiedustelutoimijoiden keskusteluista.

Viestien perusteella presidentti Vladimir Putinin ja muiden päättäjien suunnitelmia on pidetty liian optimistisina. Myös niiden vuotaminen julkisuuteen länsimaiden tiedustelutoiminnan kautta on herättänyt närää.

Asiantuntijat olettavat viranomaisten ja upseerien noudattavan valtiojohdon suunnitelmaa mahdollisista epäilyistä huolimatta.

– Arvion mukaan on selvää, että kaikki puolustusalan toimijat eivät täysin ymmärrä kokonaissuunnitelmaa, viranomaislähde sanoo CNN:lle.

Venäjän on varoitettu siirtäneen viime päivinä yhä enemmän sotilasvoimaa Ukrainan lähialueelle. Ranskan presidentti Emmanuel Macronin vierailu Moskovaan on mahdollisesti lieventänyt jännitteitä, sillä Putinin tiedottajan mukaan maa olisi valmis jatkamaan diplomaattisia neuvotteluita.

Financial Timesin mukaan Vladimir Putin olisi vakuuttanut viisi tuntia kestäneiden keskusteluiden jälkeen maanantaina, ettei Venäjä tekisi uusia ”sotilaallisia aloitteita”. Venäläisjoukot on määrä vetää pois Valko-Venäjän alueelta yhteisharjoitusten päättymisen jälkeen.

Mainos