– Vastustamme sitä, että jotkin tahot käyttävät tätä terminologiaa Venäjän ja Ukrainan välisten suhteiden yhteydessä, Der Spiegel kertoo varaulkoministeri Grigori Karasinin sanoneen valtion televisiolähetyksessä sunnuntaina.
Karasinin mukaan Venäjä tekee kaikkensa vahvistaakseen kahdenvälisiä suhteita.
– Varsinkin, kun Euroopan vakaus riippuu siitä.
Venäjä luottaa siihen, että jo mahdollisuudella asevoimien käyttöön hätätilanteessa Ukrainassa olevien Venäjän kansalaisten suojelemiseksi on (tilannetta) ”selkiyttävä vaikutus” (Ernüchternde Wirkung).
Karasin vaati, että Ukrainan hallitus keskittyy kansalaisten huolien hoitamiseen.
EU:n ulkoministerit kokoontuvat tänään Brysseliin hätäkokoukseen Ukrainan kiristyvän tilanteen takia. Suomea edustaa ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd.).Kokouksessa käsitellään Krimin niemimaan tilannetta ja EU:n ponnisteluja Ukrainan ja Venäjän välisen konfliktin ratkaisemiseksi.
Venäjän presidentti Vladimir Putin hyväksyi Saksan liittokanslerin Angela Merkelin ja Yhdysvaltain presidentin Barack Obaman ehdotuksen, jonka mukaan Ukrainan ja Krimin niemimaan ongelmat voidaan ratkaista ainoastaan poliittisella ratkaisulla.
Poliittista keskustelua varten pitäisi muodostaa välittömästi selvitysvaltuuskunta ja kontaktiryhmä, jotka voisivat toimia mahdollisesti Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön (ETYJ) johtamina.
Venäjän parlamentin ylähuone antoi lauantaina yksimielisesti Vladimir Putinille luvan käyttää asevoimia Ukrainassa.
Raskaasti aseistetut ja tunnistamattomat sotilaat ympäröivät lauantaina Krimin pääkaupungissa Simferopolissa paikallisparlamentin rakennuksen.
Ukrainan väliaikainen presidentti Oleksander Turtshynov on syyttänyt Venäjää satojen sotilaiden siirtämisestä sen Krimillä sijaitsevaan Mustanmeren laivastotukikohtaan. Moskovan mukaan venäläisten joukkojen liikkeet Krimin niemimaalla eivät riko kansainvälisiä sopimuksia.