Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov sanoo, että sotilasliitto Nato on tuomittu epäonnistumaan tällä vuosisadalla, koska sillä ei ole syytä olla olemassa.
”Yritykset soveltaa bipolaariseen vastakkainasetteluun perustuvia instituutioita tälle vuosisadalle ovat tuomittu epäonnistumaan. Nato on jäänyt kylmän sodan maailmankatsomukseen, kun se yrittää löytää syytä olla olemassa”, Lavrov sanoi perjantaina kansainvälisessä ulkopolitiikan foorumissa. Asiasta kertoo tässä Washington Examiner.
Lavrov on peräänkuuluttanut jälkilänsimaista maailmanjärjestystä.
”Kansainväliset suhteet ovat saavuttaneet tärkeän pisteen. Joko me jatkamme ajan ja resurssien tuhlaamista tai sitten sivilisaation johtavat keskukset löytävät sovun ja yhdistyvät laajaan kansainväliseen yhteistyöhön, jossa YK:lla on keskeinen rooli.”
Lavron puolusti Venäjän presidentti Vladimir Putinin päätöstä vallata Krimin alue Ukrainassa. Lavrovin mukaan Ukrainan johtajat sortivat etnisiä venäläisiä alueellaan.
”Jos emme olisi tehneet sitä mitä teimme, olisimme pettäneet väestömme, jonka esi-isämme on luonut vuosisatojen saatossa”, Lavrov totesi.