Ukrainalaiset tulittavat ranskalaisella 155 mm:n Caesar-haupitsilla. AFP/LEHTIKUVA/ARIS MESSINIS

Venäjän tykistön ylivoima Ukrainaan nähden on viisinkertainen

Yhdysvallat aikoo kaksinkertaistaa tykistökranaattien tuotannon Ukrainalle.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

– Armeija pyrkii kaksinkertaistamaan Ukrainassa käytetyn keskeisen ammuksen tuotannon lokakuuhun mennessä, armeijan hankintapäällikkö Doug Bush sanoi Ukrinformin mukaan.

Yhdysvaltain 155 mm:n tykistöammusten tuotannon odotetaan nousevan viime vuoden lokakuun 28 000:sta noin 37 000:een huhtikuussa ja noin 60 000:een lokakuussa CSIS-ajatushautomon mukaan.

Armeija toivoo edelleen lisäävänsä tuotantoaan nopeasti vuonna 2025, huhtikuun vajaasta 75 000:sta lokakuun 100 000:een kranaattiin.

Tämä suunniteltu lisäys johtuu osittain uudesta tehtaasta, jota armeija rakentaa Teksasissa, ja jolla on ”täysin uusi tapa tehdä kranaatteja käyttämällä täysin uutta tekniikkaa, Bush sanoi.

Ammusten, erityisesti 155 mm:n, saatavuus on estänyt Ukrainaa vastaamasta Venäjän tulivolyymiin. Tällä hetkellä Ukrainan joukot ampuvat noin 2 000 kranaattia päivässä, mikä on noin viidennes Venäjän määrästä.

– Ammusten, kuten 155 mm:n kranaattien, massiivinen käyttö voi laukaista uudelleenarvioinnin siitä, kuinka paljon Yhdysvallat tarvitsee omia varastojaan, Bush sanoi.

Yhdysvaltain ei ole tarvinnut lisätä pienempien tykistöammusten, kuten panssarivaunujen tai kranaatinheittimien tuotantoa Ukrainalle, sillä Yhdysvallat on pystynyt tyydyttämään Ukrainan tarpeet ilman, että sen omia varastojaan merkittävästi kulutetaan, Bush sanoi.

Viron pysyvä edustaja Natossa Juri Luik uskoo, että Euroopan unioni ei pysty toimittamaan Ukrainalle miljoonaa kranaattia maaliskuuhun mennessä, mutta pystyy saamaan nämä toimitukset päätökseen vuoden loppuun mennessä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)