Nikolai Patrushevia on haastateltu Kommersant-lehdessä. Hänen mukaansa ilman Ukrainassa helmikuussa 2014 tehtyä ”vallankaappausta” ei Krimiä ja tapahtumia Itä-Ukrainassa olisi ollut.
Turvallisuusneuvostoa johtava Patrushev on entinen tiedustelupalvelu FSS:n johtaja.
– USA todella haluaisi, että Venäjää ei olisi lainkaan. Valtiona, hän sanoo.
– Meillä on paljon rikkauksia. Amerikkalaiset ajattelevat, ettemme ansaitse niitä tai meillä ei ole niihin oikeutta, heidän mielestään emme käytä niitä kuten pitäisi.
Kysyttäessä Venäjän kansalaisista sotimassa Ukrainassa Nikolai Patrushev sanoo, ettei Venäjä voi sulkea rajaansa. Hänen mukaansa ketään ei kehoteta taistelemaan, mutta on mahdoton pysäyttääkään ketään.
– Mitä me voimme tehdä? Järjestää piiritys kuin Leningradiin? Koko Donbassin alueen ihmisille? Me käytännössä syötämme heitä nyt, heillä on erittäin vaikeat olosuhteet tällä hetkellä. Vaikka Minskin rauhansopimus sanoo että ukrainalaisten täytyy normalisoida sosioekonominen tilanne Luhanskissa ja Donetskissa itse. Mutta he eivät tee sitä.