Venäjän turvajohtaja: Donald Trumpin mentaliteetti uhkaa kymmenien tuhansien henkeä

Nikolai Patrushevin mukaan Etelä-Koreassa asuvat 250 000 amerikkalaista ovat suuressa vaarassa, jos USA hyökkää Pohjois-Koreaan.
Venäjän turvallisuusneuvoston sihteeri Nikolai Patrushev (kesk.) ja Vladimir Putin (oik.) IVY-kokouksessa joulukuussa 2017.
Venäjän turvallisuusneuvoston sihteeri Nikolai Patrushev (kesk.) ja Vladimir Putin (oik.) IVY-kokouksessa joulukuussa 2017.

Etelä-Koreassa asuu noin 250 000 amerikkalaista, jotka Venäjän turvallisuusjohtaja Nikolai Patrushevin mukaan ovat suuressa vaarassa, jos Yhdysvallat hyökkää Pohjois-Koreaan.

Venäjän turvallisuusneuvoston pääsihteerinä toimivan Patrushevin mukaan Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin ”mentaliteetti on kuin kylmästä sodasta”.

”Yhdysvallat ei ole tottunut ottamaan huomioon muissa maissa elävien turvallisuutta tavoitteidensa saavuttamisessa. Washington ei voi epäonnistua ja olla ottamatta huomioon, että 250 000 amerikkalaista asuu Etelä-Koreassa”, Patrushev sanoo Expressin mukaan

”Jos Korean niemimaalle tulee laaja sotilaallinen operaatio, kymmenet tuhannet USA:n kansalaiset kuolevat”, hän lisää.

Kim Jong-unin johtama Pohjois-Korea on sijoittanut sotilaskalustoaan 50 kilometrin päähän Etelä-Korean pääkaupunki Soulista. On arvioitu, että jos Pjongjangiin hyökätään, Etelä-Korea on valtavan suuren uhan alla.

Patrushevin mukaan Yhdysvaltain ja Etelä-Korean sotilaallinen yhteistyö on lisännyt Etelä-Koreaan kohdistuvaa uhkaa.

”Pohjois-Korea vastaa ohjusiskuilla eikä epäröi tehdä kovia vastatoimia. Tämä kavala kierre on murrettava poliittisilla ja diplomaattisilla toimilla”, hän sanoo.

Mainos