Venäjän tukemien joukkojen hyökkäys laajenee Ukrainassa

Venäjän tukemat joukot ovat suorittaneet vuorokauden aikana 35 hyökkäystä, kertoo Ukraine Today.

Ukrainan puolustusministeriön mukaan Venäjän ja sen tukemien kapinallisten joukot käynnistivät useita hyökkäyksiä itäisessä Ukrainassa Ukrainan armeijan asemia kohtaan. Mariupolin alueella kirjattiin 20 hyökkäystä.

Venäjän sotatoimien laajentaminen käynnistyi sunnuntaina, kun Venäjän tukemat joukot käynnistivät hyökkäyksiä tankeilla ja tykistöllä.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Viime viikolla Ukrainan presidentti Petro Poroshenko, Saksan liittokansleri Angela Merkel, Ranskan presidentti Francois Hollande ja Venäjän presidentti Vladimir Putin tapasivat Berliinissä niin sanotuissa Normandia-keskusteluissa.

Keskusteluissa todettiin, että marraskuun loppuun mennessä on tarkoitus saada aikaiseksi suunnitelma, miten Minskin sopimuksen toimeenpanossa edetään. Keskusteluista kuitenkin todettiin, että ne ”eivät saaneet aikaan ihmeitä”.

Presidentti Poroshenko kertoi käskeneensä keskusteluissa Putinia ”lopettamaan ampumisen”.

Mainos