Venäjän selitykset sairaalan pommituksesta vaihtelevat

Armeijan mukaan kyseessä oli Ukrainan lavastus, ulkoministerin mukaan kyseessä oli oikeutettu kohde.
Mariupolin pommitettu sairaala. LEHTIKUVA/AFP
Mariupolin pommitettu sairaala. LEHTIKUVA/AFP

Venäjän pommituksessa Mariupolissa sijaitsevaan synnytys- ja lastensairaalan kohdistuneessa iskussa sai surmansa kolme ihmistä – kaksi aikuista ja tyttö – ja 17 haavoittui.

Venäjän puolustusministeriön tiedottaja Igor Konashenkov sanoi BBC:n mukaan Rossija 24 -uutiskanavalla, että venäläisten lentokoneet eivät suorittaneet Mariupolin alueella minkäänlaisia tehtäviä osuakseen kohteisiin.

– Väitetty ilmaisku on täysin järjestetty provokaatio Venäjän-vastaisen jännityksen ylläpitämiseksi länsimaisessa yleisössä, tiedottaja sanoi.

Aiemmin torstaina Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov sanoi, että sairaala oli laillinen sotilaallinen kohde, koska ”ukrainalaiset radikaalit” olivat ”ottaneet sen haltuunsa” ja ”kaikki äidit ja sairaanhoitajat ajettiin sieltä pois.”

Lavrov sanoi, että tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun näemme säälittävää huutoa Venäjän armeijan niin sanotuista julmuuksista.

Lavrovin mukaan yleistä mielipidettä manipuloidaan maailmanlaajuisesti ja kuvaili länsimaisten tiedostusvälineiden raportteja erittäin tunnepitoisiksi.

Presidentti Volodymyr Zelenskyin mukaan Lavrovin väite on valhe ja hän sanoo iskua sotarikokseksi.

Mainos