Venäjän kuivatelakka karkaa ja jyrää videolla sotalaivoja

Telakka törmäsi Tyynenmeren laivaston aluksiin.

Kelluva kuivatelakka on irronnut ja aiheuttanut vahinkoa satamassa Venäjän Vladivostokissa. Maysak-taifuunissa irronnut telakka törmäilee alta löytyvillä videoilla Venäjän Tyynenmeren laivaston laivoihin ja sukellusveneisiin. Vladivostokin satama on Tyynenmeren laivaston päätukikohta.

Asiasta tässä kertovan Forbesin mukaan kaikki laivaston seitsemän Kilo-luokan sukellusvenettä ja kahdeksan Tarantul-luokan ohjusvenettä olivat satamassa suojassa myrskyltä, kun telakka pääsi irti.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Forbesin mukaan pienetkin törmäykset voivat olla kohtalokkaita sukellusveneille ja telakan osumien aiheuttamat vahingot vesirajan alapuolella saattavat olla suuria. Etenkin osumat sukellusveneen potkuriin ovat hankalia. Pienetkin vauriot voivat vaikuttaa suuresti veneen pitämään ääneen.

Mainos