Venäjän joukot kaivavat juoksuhautoja – ”Venäjä julistanut sodan”

Venäläisten joukkojen on nähty kaivavan juoksuhautoja Krimin niemimaata ja muuta Ukrainaa yhdistävällä kannaksella, kertoo BBC.

BBC:n kirjeenvaihtaja oli nähnyt sotilaiden kaivavan juoksuhautoja sunnuntai-aamuna Armjanskin kaupunkiin johtavan tien vieressä. Sotilaat olivat myös estäneet liikenteen kaupunkiin.

The Guardianin mukaan Venäjän joukot piirittävät useita Ukrainan tukikohtia Krimin niemimaalla. Mukana piirityksessä on myös Venäjää tukevia siviilejä. Sadat venäläiset sotilaat ovat piirittäneet Perevalnessa sijaitsevan Ukrainan tukikohdan. Venäjän joukot eivät päästä tukikohtaan linnoittautuneita Ukrainan joukkoja ulos tukikohdasta.

Ukrainan pääministeri Arseni Jatseniuk sanoi maansa parlamentille pitämässään puheessa, että ”Venäjän toimet ovat jo tosiasiassa sodanjulistus Ukrainaa vastaan”.

Hän vaati presidentti Vladimir Putinia vetämään joukot takaisin ja pitäytymään kansainvälisissä velvoitteissa.

– Olemme katastrofin partaalla, Jatseniuk sanoi.

Naton pääsihteeri Anders Fogh Rasmussen otti kovasanaisesti kantaa Venäjän toimiin Ukrainassa.

– Se mitä Venäjä nyt tekee Ukrainassa, on YK:n peruskirjan vastaista. Se uhkaa rauhaa ja turvallisuutta Euroopassa, hän sanoi Naton hätäkokouksessa Brysselissä sunnuntaina.

Ranska ja Britannia ovat ilmoittaneet peruuttavansa osallistumisensa G8-maiden kokoukseen, joka oli määrä pitää kesällä. Aikaisemmin osallistumisensa peruivat Kanada ja Yhdysvallat. Yhdysvaltain ulkoministeri John Kerry väläytti Venäjälle potkuja johtavien teollisuusmaiden G8-ryhmästä.

Toimittajat: ILKKA AHTOKIVI ja SARI PYYKKÖNEN

Mainos