Venäjän hallituksen ex-neuvonantaja IL:lle: Suomen liittyminen Natoon olisi tyhmä virhe

Vladimir Frolovin mukaan Suomen ja Venäjän välit pysyvät hyvinä, kunhan Suomi ei hakeudu sotilasliitto Naton jäseneksi.

Iltalehden haastattelema turvallisuusasiantuntija ja entinen Venäjän hallituksen neuvonantaja Vladimir Frolov arvioi Suomen ja Venäjän välien pysyvän tulevaisuudessa hyvinä. Ainoa uhka tälle olisi hänen mukaansa Suomen liittyminen sotilasliitto Naton jäseneksi.

– On tietenkin olemassa sellainen vaara, että Suomi tekee tyhmän virheen ja liittyy Natoon, mutta en usko siihen. Venäjän ja Suomen hyvät suhteet siis todennäköisesti jatkuvat tulevaisuudessakin. Venäläiset käyvät edelleen Suomessa mökkeilemässä, ja kaikki elävät onnellisina elämänsä loppuun asti, Frolov sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Suomi tulee Frolovin mukaan Donald Trumpin valtakaudella toimimaan neutraalina siltana idän ja lännen välillä. Tässäkin edellytyksenä on, että Suomi pidättäytyy Nato-jäsenyydestä. Suomen liittyminen Natoon olisi hänen mielestään Venäjälle niin imagotappio kuin vakava poliittinen ja sotilaallinen isku.

Frolovin mukaan Trumpin valinta USA:n presidentiksi oli Venäjälle tervetullut, koska se todennäköisesti heikentää USA:n strategista asemaa, mistä Venäjä puolestaan hyötyy. Vladimir Putinin ja Trumpin yhteistyö tulee hänen mukaansa toimimaan hetken saumattomasti, kunnes tulee ensimmäinen taistelu vallasta. Todennäköisin Venäjän ja USA:n tulevan konfliktin syy on asiantuntijan mielestä Venäjän tarve hallita maailmaa ja pyrkiä suurvallaksi.

– Putin ja Trump ovat luodut toisilleen. Heillä menee hyvin ainakin jonkin aikaa eli siihen asti, kunnes jompikumpi tunkeutuu johonkin maahan. Annan heille 18 kuukautta, Frolov sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

On yhä epäselvää, tyytyykö Venäjä siihen, että sille myönnetään vaikutuspiiri sen välittömässä maantieteellisessä läheisyydessä vai tuleeko sille kiusaus geopoliittiseen laajenemiseen USA:n kustannuksella. Frolov veikkaa jälkimmäistä vaihtoehtoa

– Toisaalta Trump iskee todennäköisimmin takaisin todella kovaa, joten Venäjä on jatkossa varovaisempi eikä ärsytä Trumpia turhaan, kuten se on nyt tehnyt Barack Obaman valtakaudella.

Vladimir Frolov työskenteli Venäjän hallinnossa viimeksi vuosina 2002–2003, jolloin hän toimi ulkoasiainvaliokunnan johtajana. Kaikkiaan työvuosia Venäjän hallitukselle kertyi yli 20. Nykyään Frolov toimii itsenäisenä poliittisena konsulttina ja on arvostettu asiantuntija niin venäläisessä kuin länsimaisessakin mediassa.

Mainos