Venäjä surmannut ainakin 79 ukrainalaislasta

Käynnissä olevista pommituksista johtuen luku ei ole vielä lopullinen.
Venäjän pommituksissa haavoittunut 7-vuotias poika isänsä kanssa Harkovassa 10. maaliskuuta 2022. LEHTIKUVA / AFP Sergey Bobok
Venäjän pommituksissa haavoittunut 7-vuotias poika isänsä kanssa Harkovassa 10. maaliskuuta 2022. LEHTIKUVA / AFP Sergey Bobok

Ukrainan yleinen syyttäjänvirasto ilmoittaa, että sen lapsiasiainsyyttäjien keräämien tietojen mukaan nyt 16 päivää kestäneessä Venäjän hyökkäyksessä Ukrainaan on saanut surmansa ainakin 79 lasta. Haavoittuneita on lähes 100.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Suurin osa kuolleista ja haavoittuneista lapsista ovat Kiovan, Harkovan, Donetskin, Sumyn, Hersonin ja Žytomyrin alueilta. Kyse on varmistetuista tiedoista, joten luku ei ole vielä lopullinen. Tarkkaa lukua ei ole selvitettävissä, koska näillä alueilla venäläisjoukkojen pommitus jatkuu edelleen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lisäksi venäläiset ovat pommittaneet yli 280 oppilaitoista, joista yhdeksän on tuhoutunut kokonaan. Vaurioituneista oppilaitoksista 110 on Donetskin, 28 Sumyn ja 17 Kiovan alueilla. Lisäksi yli 10 lasten terveydenhoitolaitosta on vaurioitunut.

Venäläisjoukot ovat sodan aikana tuhonneet keskimäärin 17 oppilaitosta päivässä. Tämän tuloksena seitsemältä miljoonalta lapselta on viety opiskelumahdollisuus. Ukrainan syyttäjänvirasto huomauttaa, että kyse on Venäjän taholta tarkoituksellisesta tuhoamistyöstä.

Mainos