Hizbollah-järjestön Syyriassa taistelevien kenttäkomentajien mukaan Venäjä lähettää heidän joukoilleen raskaita aseita, kertoo The Daily Beast.
Kenttäkomentajien mukaan Syyrian presidentti Bashar al-Assadin hallinto, Iran, Hizbollah ja Venäjä koordinoivat toimia keskenään erittäin tiiviisti.
Hizbollah on vuonna 1982 perustettu poliittinen ja sotilaallinen libanonilaisten šiiamuslimien järjestö ja puolue. Israel, Australia, Yhdysvallat, Kanada ja Euroopan Unioni luokittelevat Hizbollahin terroristijärjestöksi. Venäjä ei luokittele Hizbollahia terroristijärjestöksi.
Komentajat kertovat Venäjän lähettävän heille suoraan pitkän matkan taktisia ohjuksia, laserohjattavia raketteja ja panssarintorjuntaohjuksia. Komentajat eivät halunneet paljastaa oikeita nimiään.
– Me olemme liittolaisia Lähi-idässä. Venäläiset ovat meidän liittolaisiamme ja antavat meille aseita, sanoo Bakr-nimellä esiintyvä komentaja.
Bakr komentaa Syyriassa viittä eri yksikköä, jotka taistelevat Syyriassa ja tukevat al-Assadia. Yksiköissä on yhteensä noin 200 miestä.
– Meillä oli vaikeaa Latakiassa. Venäjän interventio helpotti tilannetta sen jälkeen, kun he aloittivat ilmaiskunsa viime syyskuun lopussa.
Bakrin mukaan venäläiset turvautuvat Hizbollahiin tiedustelutiedon ja kohteiden hankinnassa. ’
– Emme pystyisi etenemään ilman heidän ilmavoimiaan, eivätkä he pystyisi antamaan meille ilmatukea ilman lähettämiämme tietoja.
Bakr kertoo Venäjän lähettäneen myös erikoisjoukkoja Latakian alueelle. Verkkouutiset on kertonut Syyriassa operoivista Venäjän erikoisjoukoista tässä, tässä ja tässä.
Venäjän viranomaiset eivät vastanneet lehden kysymyksiin erikoisjoukoista ja Venäjän suhteesta Hizbollahiin. Vastausta ei saatu myöskään Hizbollahilta.
Assir-niminen komentaja kertoo Hizbollahin vartioivan Venäjän asevarastoja Syyriassa. Hänen mukaansa Hizbollahilla on erittäin vapaa pääsy varastoihin.
Assir väittää, että Venäjä ei ole asettanut rajoja sille, miten ja mitä tarkoitusta varten Hizbollah saa käyttää venäläisiä aseita. Hänen mukaansa aseita voidaan käyttää myös Israelia vastaan, jos järjestö katsoo sen tarpeelliseksi.