Venäjä Donetskin yhteenotosta: ”Tiedämme velvollisuutemme suojella ihmisten henkiä”

Venäjän ulkoministeriön mukaan Venäjä "varaa oikeuden suojella" maanmiehiään ja Ukrainan kansalaisia.

Venäjän ulkoministeriö antoi perjantaina Itä-Ukrainan Donetskin ”traagisista tapahtumista” lausunnon, joka löytyy tästä.

Lausunto kuuluu karkeasti suomennettuna näin:

Traagisia tapahtumia ja verenvuodatusta Donetskissa 13. maaliskuuta 2014. Aseilla ja mailoilla varustautuneet äärioikeistoryhmät, joita alkoi tulla kaupunkiin muilta alueilta päivää aiemmin, ovat hyökänneet rauhanomaisten mielenosoittajien kimppuun, jotka tulivat kaupungin kaduille osoittaakseen asenteensa Ukrainan viranomaisiksi itseään kutsuvien ihmisten tuhoisaa asennetta kohtaan. Yhteenotoista seurasi suuri määrä haavoittuneita ja yksi kuollut.

Olemme toistuvasti todenneet, että Kiovassa valtaan tulleiden on riisuttava aseista militantit ja varmistettava yleinen turvallisuus ja ihmisten oikeus osoittaa mieltään. Valitettavasti, kuten Ukrainan tapahtumat (todistavat), niin ei tapahdu, maan tilanne ei ole Kiovan viranomaisten hallinnassa.

Venäjä tietää velvollisuutensa maanmiestensä ja Ukrainan kansalaisten henkiä kohtaan ja varaa oikeuden suojella ihmisiä.

Lausunnosta uutisoivan The Voice of Russian mukaan ”Venäjä suojelee maanmiehiään Itä-Ukrainassa”.

Mainos