Venäjän viranomaisten mukaan maan itärannikolla sijaitseva, lähes 100 valaan ”valasvankila” pyritään sulkemaan kesään mennessä, uutisoi The Telegraph. Valaskasvattamo on lehden mukaan pitänyt yhtätoista miekkavalasta ja lähes yhdeksääkymmentä maitovalasta pienissä aitauksissa tarkoituksenaan myydä eläimet kiinalaisiin akvaarioihin.
Venäjän presidentti Vladimir Putin määräsi hallinnon edustajat tarkastamaan kasvattamon sen jälkeen, kun valaiden huono kohtelu nousu maailmanlaajuisesti otsikoihin. Muun muassa Pamela Anderson, Leonardo DiCaprio ja miljoonat tämän fanit ehtivät vaatia eläinten vapauttamista.
Sittemmin Venäjän rajavartiosto on nostanut syytteet valaan omistajia vastaan kasvattamon lisenssiehtojen rikkomisesta. Valaiden oletetaan olevan heikossa kunnossa ja ainakin neljän valaan uskotaan kuolleen marraskuun jälkeen.
The Telegraphin mukaan viranomaiset ovat asettaneet asiantuntijaryhmän arvioimaan eläinten terveyttä ja sitä, mitkä valaista voitaisiin vapauttaa luontoon ja mitkä pyritään siirtämään akvaarioihin. Venäläiset ovat kutsuneet avukseen muun muassa kuuluisan ranskalaisen ympäristönsuojelijan Jean-Michel Cousteaun.
– Pyrimme pääsemään kansainvälisten kollegoidemme kanssa optimaaliseen päätökseen merieläinten kohtalosta. Luotamme tässä heidän pitkään kokemukseensa, Venäjän luonnonvaraministeri Dmitry Kobylkin sanoi tiedotustilaisuudessa.
– Jos mahdollista, pyrimme vapauttamaan eläimet siellä missä ne on vangittu. Eläinten vapauttaminen on meidän kaikkien tavoite. Se voi viedä vuosia. Emme tiedä vielä, Cousteaun puolestaan totesi.