Veikkaus on mukana yhteistyöyrityksessä, jossa osallisina ovat myös Danske Lotteri Spil Tanskasta, Française des Jeux Ranskasta ja Norsk Tipping Norjasta. Uuden yhtiön nimi on Lotteries Entertainment Innovation Alliance eli LEIA. Tavoitteena on Veikkauksen mukaan kehittää uudentyyppisiä pelejä ja tarjota näin kunkin peliyhtiön asiakkaille entistä parempi pelien valikoima.
Veikkaus kertoo, että neljällä osallistujayhtiöllä on yhteinen arvopohja. Niiden päämääränä on toimia yhteisen hyvän edistämiseksi, ja niillä on toimintaansa valtuudet maidensa rahapelitoimintaa säänteleviltä viranomaisilta.
– Rahapelialalla kuluttajien käyttäytyminen muuttuu nopeasti, mikä edellyttää sekä rahapeliyhtiöiltä että tuotteiden ja palveluiden toimittajilta entistä nopeampaa kehittymistä ja mukautumista. Nyt perustettu yhteisyritys on yksi tapa vastata tähän haasteeseen. Uskon, että yhdessä voimme pitkällä aikavälillä tuottaa merkittävää arvoa kunkin maan markkinoille, kertoo Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tiedotteessa. Hän on myös LEIAn hallituksen puheenjohtaja.
Omistajayhtiöt voivat hyödyntää pelejä kukin omalla kotimarkkinallaan. LEIA ei siis myy pelejä loppuasiakkaille, vaan se tehtävä on Suomessa edelleen Veikkauksella.
Sopimus yhteisyrityksestä on allekirjoitettu jo lokakuun alussa Pariisissa. Uuden yhtiön toimitusjohtajaksi nimitettiin Morten Eriksen norjalaisyhtiö Norsk Tippingistä. Eriksenillä on yli kahdenkymmenen vuoden kokemus telealalta, viimeiset viisi vuotta hän on työskennellyt rahapelialalla.
LEIA on Norjan lainsäädännön mukaan perustettu osakeyhtiö, ja sen rekisteröity toimipaikka on Hamarissa, Norjassa.