Helsingin yliopiston ravitsemustieteen professori Mikael Fogelholmin mukaan koulujen ja päiväkotien ei ole syytä luopua vegaaniruuasta terveyssyistä. Fogelholm epäilee, että taustalla ovat terveyssyiden sijaan taloudelliset syyt.
– Jos syyt ovat taloudelliset tai käytännölliset, se pitäisi sanoa rehellisesti, Fogelholm kommentoi Vantaan Sanomille.
Lohja on ilmoittanut luopuvansa ensi syksynä päiväkotien ja koulujen vegaaniruuasta. Lohjan ruoka- ja siivouspalvelujen aluepäällikkö Nina Virta totesi Länsi-Uusimaa-lehdelle aiemmin, että vegaaniruoka poistetaan, koska sen ei katsota olevan kasvavan lapsen tai nuoren ruokavalio julkisessa ruokapalvelussa.
Päätöksen tehneeseen työryhmään kuulunut johtava ylilääkäri Mira Uunimäki toteaa kuitenkin, ettei monipuoliseen vegaaniruokavalioon liity terveydellisiä ongelmia.
– Vegaaninen on hankalampi ja vaatii paneutumista. Jos kuitenkin pystytään saamaan riittävästi esimerkiksi proteiinia, niin mikä ettei, Uunimäki sanoo.
Virta pitää mahdollisena, että vegaaniruokavalio voidaan toteuttaa koulussa jatkossa omilla eväillä.
– Hintaan vaikuttavat muutkin asiat kuin elintarvikkeet. Kun ruoka tehdään yksittäisinä annoksina, niin työllekin pitää laskea hinta.
Vegaaneja on Mikael Fogelholmin mukaan noin yksi prosentti suomalaisista.
– Vegaaniperheet ovat yleensä sellaisia, että he toteuttavat syömisen hyvin. Paljon on sellaisia perheitä, jotka hoitavat sekaruokavalion huonosti, Fogelholm sanoo.