– Suomessa sosiaaliturva on tarkoitettu tueksi tilanteisiin, joissa muu toimeentulo ei ole mahdollinen. Sosiaaliturvan vastikkeellistamisen sijasta, voi hyvin kysyä, miksi emme toimi aktiivisemmin esimerkiksi työllisyyden ja kansalaisten terveyden kohentamisen saralla, jolloin meillä olisi vähemmän työttömiä ja sairaita sosiaaliturvan varassa, Kyllönen kirjoittaa.
Hänen mukaansa valtiovallan tehtävänä on ennemminkin poistaa syitä siihen, että ihmiset joutuvat sosiaaliturvan vaaraan, eikä tehdä toimia sen eteen, että vaikeassa asemassa olevien ihmisten elämä olisi vielä vaikeampaa.
Kyllösen mukaan vasemmistoliitto ei hallituspuolueena tule hyväksymään ministeri Risikon kaavailuja vastikkeellisesta sosiaaliturvasta.
– Teemme ennemmin hartiavoimin töitä sen eteen, että työllisyys kohenee, ihmiset saavat tarvitsemansa palvelut ajallaan ja syrjäytymiskehitys katkaistaan mahdollisimman nopeasti, hän kirjoittaa.