Vasemmistonuorten puheenjohtaja vaatii, että osana naisten seksuaalisen häirinnän kitkemistä yhteiskunnassa pitäisi opettaa ”feminististä itsepuolustusta”. Hanna-Marilla Zidan kuvaa feminististä itsepuolustusta seuraavalla tavalla Helsingin Sanomien mielipidekirjoituksessaan:
”Feministinen itsepuolustus tarjoaa työkaluja, joilla jokainen ei-itsensä-mieheksi-kokeva voi ymmärtää omia oikeuksiaan ja rajojaan. Koulutus tarjoaa myös syvemmän sosiaalisen pohdinnan tasa-arvosta yhteiskunnassa. Feministinen itsepuolustus opettaa, että sinulla on oikeus ottaa tila haltuusi ja oikeus esimerkiksi huutaa, kun joku koskee sinuun ilman lupaa. Feministiseen itsepuolustukseen kouluissa kuuluu myös miehille suunnattu koulutus rajoista.
Zidanin mukaan ei riitä, että sukupuolittunut väkivalta tiedostetaan, siihen on myös puututtava.
”Feministisen itsepuolustuksen tavoite on kehittää yksilöä ilmaisemaan itseään. Tämä tapahtuu rikkomalla perinteisiä sukupuolirooleja, joissa etenkin tytöt kasvatetaan olemaan hiljaa ja kiltisti”, hän kirjoittaa muistuttaen, että Göteborgissa ja Uumajassa feministinen itsepuolustus on otettu osaksi koulusuunnitelmaa.