Vasemmistoliitto: Leikkaukset ja pakkolait vain syventävät taantumaa

Vasemmistoliitto painottaa, että työllisyysasteen nostaminen ja työttömyyden vähentäminen ovat ainoat keinot tasapainottaa julkistaloutta ja vähentää velkaantumista.

Kansanedustaja Li Andersson sanoi ensi vuoden talousarviokeskustelun ryhmäpuheessaan eduskunnassa maanantaina, että hallituksen tekemät menoleikkaukset ja pakkolait vain syventävät taantumaa.

– Hallituksen arviot paketin työllisyysvaikutuksista ovat ylioptimistisia ja ylimitoitettuja. Yksikään lausunnonantaja ei ole tukenut hallituksen arviota yli 30 000 uudesta työpaikasta, hän sanoi.

Andersson pitää suurten menoleikkausten lisäksi huonona säästöjen epäoikeudenmukaista kohdentamista. Hän on huolestunut myös siitä, että leikkauspolitiikan kokonaisvaikutuksia eri väestöryhmiin ei ole selvitetty.

– Miten kaikki nämä päätökset vaikuttavat lapsiköyhyyteen ja perheiden eriarvoisuuteen? Selvityksen tarve on myös paljon sairastavien ja pienituloisten eläkeläisten kohdalla.

Vasemmistoliiton mielestä on pikaisesti kehitettävä menetelmiä poliittisten päätösten kokonaisvaikutusten arviointiin.

Erityisen ongelmallisia ovat Anderssonin mukaan leikkaukset, jotka kohdistuvat koulutukseen, tutkimukseen ja tuotekehitykseen. Nuorisotakuun kohtalo on suuri pettymys, samoin kehitysyhteistyörahoista leikkaaminen.

– Leikkausten sijaan tarvitaan kasvua ja työllisyyttä vahvistavia toimia. Vasemmistoliitto on ehdottanut muun muassa yleisen arvonlisäveron määräaikaista alentamista kahdella prosenttiyksiköllä työllisyyden parantamiseksi, sanoi Andersson.

Mainos