– Tämä olisi mittaluokassaan ennennäkemätön vallankaappaus kansanvallalta yhtiövallalle. Yhtiömuodossa on vakavat demokratiaongelmat sekä julkisuuden että demokraattisen päätöksenteon näkökulmasta. Yhtiömuodossa valtaa käyttävät demokraattisesti valittujen elinten sijaan osakkeenomistajat yhtiökokouksissa, maalaa vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen.
Yhtiöittäminen on hänen mielestään myös harppaus kohti yksityistämistä. Yhtiömuodossa on yksinkertaista myydä yksityisille esimerkiksi tieosuuksia tai palvelukokonaisuuksia.
Pekonen kyselee, millä estetään se, etteivät jälleenrakentajasukupolven perintönä saamaamme hyvinvointivaltio ja kansallisomaisuus päädy veroparatiisifirmojen haltuun.
– Onko hallitus jo unohtanut sähköverkkojen yksityistämisestä ja myynnistä seuranneen huikean hintojen nousun? Ministeri (Anne) Bernerin (kesk.) viimeaikaisten ulostulojen perusteella näyttää siltä, että sähköverkot olivat vain alkusoitto, sanoo Pekonen.
SDP on jättämässä hallitukselle välikysymyksen yhtiöittämisestä. Vasemmistoliitto aikoo Pekosen mukaan esittää hallitukselle epäluottamuslausetta yhtiöittämisestä.
– On välttämätöntä haastaa hallitus joka rintamalla, jotta se perääntyisi yhtiöittämisvimmassaan. Emme kuitenkaan yhdy SDP:n välikysymyksen kritiikkiin siitä, että Suomen teillä kulkeminen ollaan tekemässä nyt maksulliseksi, hän sanoo.
– Tielläliikkujia verotetaan jo nyt esimerkiksi ajoneuvoveron, autoveron ja polttoaineveron muodossa. Nykyisessä liikenneverotuksessa on kuitenkin lukuisia ongelmia. Esimerkiksi ulkomaiset liikenneyritykset voivat helposti kiertää Suomen verotusta, ja ne saavat siksi kilpailuedun, Pekonen toteaa.