Varuskunnat menettäville paikkakunnille jaettiin äkillisen rakennemuutoksen rahaa

Työ- ja elinkeinoministeriö on jakanut varuskuntapaikkakuntien äkillisen rakennemuutoksen hoitamiseen ELY-keskuksille kolme miljoonaa euroa.

Keski-Suomen ELY-keskukselle annetiin kaksi miljoonaa euroa ja Pohjois-Karjalan ELY-keskukselle miljoona euroa Jämsän, Keuruun ja Joensuun seutukuntien rakennemuutoksen hoitoon.

Määrärahojen jako perustuu ELY-keskusten esittämiin tarpeisiin loppuvuodeksi. Jaossa on huomioitu ELY-keskusten käynnistämien hankkeiden mahdollisuudet luoda uusia, pysyviä työpaikkoja lyhyellä aikavälillä.

Hämeen ELY-keskukselle ei tässä yhteydessä myönnetty lisämäärärahaa, koska sille osoitettiin toukokuussa tehdyllä valtioneuvoston päätöksellä 1,5 miljoonaa euroa käytettäväksi Lahden alueen rakennemuutoksen hoitoon. Tuolloin Keski-Suomen ja Pohjois-Karjalan ELY-keskukselle ei myönnetty rahoitusta.

Varuskuntien lakkauttamisesta johtuviksi tukialueiksi on nimetty valtioneuvoston päätöksellä Kauhavan ja Lahden alueet sekä Jämsän, Keuruun, Joensuun ja Kotka-Haminan seutukunnat.

Varuskunta-alueiden lisäksi muille äkillisen rakennemuutoksen alueille myönnettiin kaksi miljoonaa euroa.

Äkillisen rakennemuutoksen alueita ovat tällä hetkellä Keski-Karjalan, Kotka-Haminan, Raaseporin, Rauman, Salon, Äänekosken, Kemiönsaaren ja Oulun seutukunnat ja Karkkilan kaupunki.

Mainos