Varoja liikuntapaikkojen rakentamiseen ja perusparantamiseen

Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) on myöntänyt liikuntapaikkojen rakentamiseen ja avustamiseen 28,3 miljoonaa euroa.

Liikunnan koulutuskeskusten rakentamisinvestointeihin myönnettiin yhteensä 2,4 miljoonaa euroa. Opetus- ja kulttuuriministeriössä päätettäviin hankkeisiin myönnettiin 17,4 miljoonaa euroa kaikkiaan 27 hankkeelle.

Aluehallintovirastoille myönnettiin 8,5 miljoonaa euroa edelleen myönnettäväksi virastoissa päätettäviin liikuntapaikkahankkeisiin.

Ministeriön myöntämät avustukset kohdennettiin perusliikuntapaikkoihin, lähinnä uima-, jää- ja liikuntahalleihin. Suurimmat avustukset kohdistettiin uimahallihankkeisiin. Valtakunnallisesti merkittävistä hankkeista avustuksen sai moottoriurheilukeskus KymiRing Iitissä, jota avustettiin jo vuonna 2015.

Avustuksilla edistetään erityisesti laajojen käyttäjäryhmien tarpeisiin tarkoitettujen liikuntapaikkojen rakentamista, hankkimista, peruskorjaamista ja niiden varustamista.

Sanni Grahn-Laasonen toivoo, että aluehallintovirastot osoittavat avustuksia erityisesti lähiliikuntapaikkahankkeisiin, erityisesti koulujen pihojen kehittämiseen liikuntaa suosiviksi. Avustuksia kohdennetaan myös arkiliikuntaa ja matalan kynnyksen liikuntaa palveleviin hankkeisiin.

– Tavoitteenamme on, että jokainen oppilas liikkuu tunnin päivässä. Tunti liikuntaa päivässä – hanke voi tarkoittaa esimerkiksi liikunnallisia oppi- tai välitunteja ja urheiluseurojen kanssa tehtävää yhteistyötä koulujen iltapäivissä. Liikuntapaikka-avustuksilla koulujen pihoja saadaan kunnostettua tukemaan lasten ja nuorten liikkumista, sanoo Grahn-Laasonen.

Mainos