Varoitus Pohjois-Korean lamaannuttavasta aseesta: Ydinhyökkäys on vain yksi pelko

Newt Gingrich varoittaa Pohjois-Korean voivan käyttää sähkömagneettista värähtelyä lamaannuttaakseen sähköstä riippuvaisen USA:n.

Yhdysvaltain republikaanipuolueen veteraanipoliitikko Newt Gingrich sanoo, että Pohjois-Korean ohjuskokeille on annettu liiaksi huomiota, sillä maalla on mielessään myös muita tapoja iskeä vihollisensa kimppuun.

Ydinsota on hänen mukaansa vain osa Pohjois-Korean luomasta uhasta Yhdysvalloille.

Mainos - sisältö jatkuu alla

”Pohjois-Korea on jo valmiiksi yksi maailman vaarallisimmista paikoista, ja siitä tulee päivä päivältä vaarallisempi”, Gingrich sanoo.

Expressin mukaan Gingrich kehottaa Yhdysvaltain armeijan johtoa valmistautumaan EMP-rakettihyökkäyksiin, joilla saattaisi hänen mukaansa olla vaikutusta sähkönjakeluun suurilla alueilla.

Tällainen hyökkäys olisi Gingrichin mukaan katastrofaalinen, koska Yhdysvallat on riippuvainen vanhanaikaisesta sähköverkostaan.

”Sähkömagneettinen värähtely on ase, jota Pohjois-Korea voisi käyttää jo nyt ja joka olisi lamauttava Yhdysvalloille”, Gingrich sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

”Sähkömagneettinen värähtely syntyy, kun pieni mutta huolella suunniteltu ydinkärki räjähtää ilmakehässä. Räjähdys aiheuttaa massiivisen jännitteen, joka voi häiritä sähkölaitteita satojen mailien alueella”, hän lisää.

Gingrichin mukaan tällaisen sähkömagneettisen hyökkäyksen jälkien korjaaminen voi viedä kuukausia tai vuosia ja olisi paljon vakavampi vaara kuin perinteiset sähkökatkokset.

”Sairaalat eivät voisi pelastaa henkiä. Dialyysikoneet ja muut lääkintälaitteet lakkaisivat toimimasta. Sähköstä riippuvaiset vesijärjestelmät kaatuisivat. Seuraukset olisivat lamaannuttavat”, Gingrich arvioi.

Mainos