Varoitus öljyn hinnan räjähdyksestä – ”Iran pysäytettävä”

Saudi-Arabian kruununprinssin mukaan öljyntoimitukset häiriintyvät, jos maa ajautuu sotilaalliseen konfliktiin Iranin kanssa.

Saudi-Arabian kruununprinssi Muhammad bin Salman varoittaa öljyn hinnan tähtitieteellisestä noususta, jos Persianlahden jännitteet kiihtyvät entisestään.

Saudi-Arabian öljylaitoksia vastaan iskettiin kaksi viikkoa sitten lennokeilla ja risteilyohjuksilla. Jemenin huthi-kapinalliset ovat ilmoittaneet olevansa hyökkäyksen takana. Yhdysvallat ja Saudi-Arabia syyttävät Irania, joka on kiistänyt syytökset.

– Jos maailma ei ryhdy jämeriin toimiin Iranin pysäyttämiseksi, jännitteet eskaloituvat entisestään uhaten maailman intressejä, bin Salman sanoo CBS:n 60 Minutes -ohjelmassa.

Asiasta kertoo uutissivusto CNBC.

– Öljyntoimitukset häiriintyvät ja öljyn hinta nousee käsittämättömän korkealle tasolle, jollaista ei ole koskaan nähty, bin Salman toteaa.

Saudi-Arabian valtiollinen öljy-yhtiö Aramco joutui iskujen seurauksena leikkaamaan tuotantoaan puolella. Seuraavana maanantaina Brent-öljyn tynnyrihinta nousi 19,5 prosenttia liki 72 dollariin tynnyriltä.

Bin Salman korostaa, että ”Lähi-idän osuus on noin kolmekymmentä prosenttia maailman energiatoimituksista, noin kaksikymmentä prosenttia maailman kauppareiteistä ja noin neljä prosenttia maailman bkt:stä”.

– Kuvitelkaa mitä tapahtuisi, jos kaikki tämä pysähtyisi. Se tarkoittaisi maailmantalouden täydellistä romahtamista.

Energia-alan asiantuntijat ovat arvioineet öljyn tynnyrihintojen nousevan 100-150 dollariin tynnyriltä, jos Iranin ja Saudi-Arabien välille syttyisi sota.

Aramco on luvannut nostaa öljyntuotantonsa takaisin normaalille tasolle syyskuun loppuun mennessä.

Mainos