Varoitus koronasta – ”ihmiset luulevat sen olevan ohi”

Britannian lääkärit ja sairaanhoitajat muistuttavat, että epidemia ei ole vielä ohi.

Koronaepidemia ei ole ohi, ja se saattaa pahentua entisestään, kertoo BBC.

Englannissa sijaitsevassa Bradford Royal Infirmary -sairaalassa työskentelevä sairaanhoitaja Becky Aird on asunut työnantajan kustantamana hotellissa 30. maaliskuuta lähtien eristyksissä perheestään ja ystävistään.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän halusi suojella perhettään tartunnalta. Terveydenhuollon ammattilaiset altistuvat päivittäin virukselle.

– Meidän koronaosastollemme tulee edelleen potilaita hoitoon. En näe monia merkkejä siitä, että tämä loppuisi, Aird kertoo.

– Osa ihmisistä kertoo, että he eivät ole säilyttäneet riittävää etäisyyttä muihin tavatessaan sukulaisiaan ja ystäviään. Uskon ehdottomasti, että tilanne pahenee ennen kuin se paranee, koska ihmiset luulevat epidemian olevan ohi.

Hänen mukaansa moni ihminen haluaa jatkaa elämäänsä normaalisti.

Airdin mielestä on surullista, että osa ihmisistä ei noudata ohjeita ja määräyksiä, kun samaan aikaan lääkärit ja sairaanhoitajat tekevät paljon töitä eristyksissä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Teho-osastolla työskentelevä lääkäri Kirsten Sellick päätti niin ikään suojella perhettään ja muutti sairaalan yhteydessä olevaan asuntoon.

– On surullista nähdä huonokuntoisia nuoria ihmisiä. On vaikeaa selittää omaisille. Yritän kertoa, että me teemme parhaamme. Heille puhuminen puhelimitse on sydäntä särkevää, Sellick sanoo.

– Toivoisin tämän olevan ohi, jotta voisin tavata perhettäni ja kumppaniani. Haluaisin tehdä näin, mutta minusta tuntuu, että en voi vielä tehdä sitä. Toivon, että tämä aika koittaa pian.

Mainos