– Olemme asettaneet tavoitteeksemme hiilineutraalin yhteiskunnan vuoteen 2050 mennessä. Tämän tavoitteen saavuttaminen edellyttää, että muutamme energiantuotantomme painopistettä kohti uusiutuvia ja puhtaita energiatuotannon muotoja. Metsäbiomassalla ja bioenergialla on tässä kehityksessä erittäin keskeinen rooli, Jan Vapaavuori linjasi Bioenergiapäivillä Helsingissä torstaina.
Hän huomautti, että kaikki energiateknologiaan ja -tehokkuuteen, uusiutuviin energiamuotoihin ja bioenergiaan, eli laajemmin katsottuna biotalouteen ja cleantechiin liittyvä on globaalisti ehkä voimakkaimmin kasvava elinkeinotoiminnan alue. Maailmanmarkkinoiden suuruus on jo nyt 1 600 miljardia euroa ja cleantech-sektori kasvaa lähes 10 prosentin vuosivauhdilla.
– Suomella on erinomaiset mahdollisuudet olla vahvasti mukana tässä vihreässä imussa. Kasvavien globaalien markkinoiden luomiin mahdollisuuksiin on tartuttava rohkeasti ja nopeasti. On uskallettava uudistua ja kehittää uusia liiketoimintamahdollisuuksia. Kohdistamalla voimavaroja oikein, meillä on mahdollista luoda Suomesta bioenergian ja biopolttoaineiden, uuden vihreän öljyn edelläkävijämaa, Vapaavuori painottaa.
Vapaavuoren mukaan suomalaisten yritysten tuleekin nyt tarttua näihin bioenergian suomiin mahdollisuuksiin, uusiutua ja panostaa uusiin innovaatioihin ja teknologiaan.
– Valtiovalta ei voi sitä yritysten puolesta tehdä, mutta voi toki osaltaan olla luomassa sellaista ympäristöä, jossa yritysten on helpompi toimia, hän sanoi.
Vapaavuorien mukaan näyttää siltä, että Euroopan komissio ei olisi antamassa pitkään valmistelemaansa biomassan kestävyyskriteereitä koskevaa lainsäädäntöehdotusta nykyisen komission aikana. Komissio antanee asiasta kuitenkin tiedonannon vuoden 2014 alkupuolella.
– Toinen meille tärkeä bioenergiaan liittyvä EU-lainsäädäntöhanke on ILUC-direktiivi, eli ehdotus RES-direktiivin muutokseksi, jossa myös epäsuorat maankäytön muutokset otettaisiin huomioon biopolttoaineiden kestävyyttä arvioitaessa. Myös tämä hanke näyttäisi tämän hetkisten tietojen valossa siirtyvän eurovaalien jälkeiseen aikaan, ministeri kertoi.
Vapaavuori totesi, että hallitus vaikuttaa omalta osaltaan jatkossakin EU-tasolla tehtävään valmistelutyöhön.
– Bioenergia on meille niin suuri kansallinen kysymys, että sen kestävyyden todistamiseksi ja edistämiseksi tulee meidän kaikkien vahvasti panostaa. Haluamme olla mukana kehittämässä ratkaisuja, joilla kestävyys voidaan varmistaa ilman haitallisia vaikutuksia bioenergiamarkkinoiden kehitykseen, hän sanoi.