Kirkkopalvelut-konserniin kuuluvan Valona Vanhuspalvelujen asumispalveluyksikössä Pieksämäellä on menehtynyt koronavirustartunnan takia viimeisen viikon aikana kaikkiaan seitsemän vanhusta.
– Raskas tehtävämme on kertoa seitsemän asumispalveluyksikössä asuneen vanhuksen menehtymisestä koronavirukseen viimeisen viikon aikana. Erityisen kipeältä asia tuntuu näin joulun alla. Otamme osaa omaisten suruun ja menetykseen, sanoo Valona Vanhuspalvelujen palvelujohtaja Susanna Pirttiaho tiedotteessa.
Koronavirustartunnan on Valona Vanhuspalvelujen vanhusten asumispalveluyksikössä saanut yhteensä 19 asukasta ja 28 työntekijää.
Asukastartunnoista saatiin tieto kymmenen asukkaan osalta maanantaina 7.12. Viimeinen asukastartunta todettiin sunnuntaina 13.12. Ensimmäinen tartunta työntekijällä todettiin 3.12. Viimeiset kaksi tartuntaa työntekijällä todettiin torstaina 17.12. ja perjantaina 18.12.
Pieksämäen kaupunki on testannut Valona Vanhuspalvelujen asumispalveluyksikön asukkaat ja työntekijät yhteensä seitsemän kertaa 4.12. alkaen. Viimeinen testaus tehtiin 17.12. Kaupunki testaa Valonan asukkaat ja henkilökunnan jälleen tiistaina 22.12.
Valona Vanhuspalveluissa on kaikkiaan 65 tehostetun palveluasumisen hoitopaikkaa ja henkilökuntaa reilut 40.
Valona Vanhuspalveluissa käynnistettiin keskiviikkona 9.12. kaupungin toimesta terveydenhuollon yksikkö, jossa hoidetaan koronavirukseen sairastuneet asukkaat. Lisäksi kaupunki tukee Valonan sosiaalihuollon asumispalveluita siten, että henkilökuntavajetta paikataan kaupungin hoitohenkilökunnalla ja hoitotyötä johtaa kaupungin nimeämä vastuusairaanhoitaja.
Valona Vanhuspalvelujen vakituinen henkilöstö on tehnyt ylimääräisiä työvuoroja ja moni Kirkkopalvelut-konsernin työntekijä on vapaaehtoisesti tullut avuksi vanhustenhoitoon.