Liikenne- ja viestintäministeriön mukaan valtio luopuu omistajuudesta Waltti-järjestelmää hallinnoivassa TVV lippu- ja maksujärjestelmä Oy:ssä 1. heinäkuuta 2018.
Liikennekaaren voimaantulon myötä yhteentoimivuus ei enää edellytä valtion osallistumista Waltin kaltaiseen lippujärjestelmäyhteistyöhön, ministeriö toteaa.
Liikennekaariehdotus sisältää vaatimukset joukkoliikenteen lippujärjestelmien yhteentoimivuudesta ja järjestelmissä olevien tietojen avoimuudesta. Velvollisuus koskee sekä markkinaehtoista että kilpailutettua joukkoliikennettä. Liikennekaaren tultua voimaan julkiset toimijat eivät myöskään saa hankkia muita kuin yhteentoimivia lippu- ja maksujärjestelmiä.
Valtion luovuttua yhtiön omistuksesta Waltista tulee yksi toimittaja muiden lippu- ja maksujärjestelmiä tarjoavien tahojen kanssa. Ministeriö linjasi jo liikennekaaren valmistelun aikana, ettei valtion joukkoliikenteen kilpailutuksissa Walttia saa pitää ainoana hyväksyttynä lippuratkaisuna.
Ministeriön mukaan alueellisten lippujärjestelmien ja aikataulutietojen yhteentoimimattomuus on ollut kansalaisten ongelmana jonkin aikaa. Asia on ollut myös ministeriön huolena.
– Lippujärjestelmien toimimattomuus on seurausta siitä, että sähköiseen tiedonsiirtoon tarvittavia rakenteellisia uudistuksia ei joukkoliikenteen osalta ole tehty. Joukkoliikenteen lippu- ja aikataulutiedot ovat olleet osin yksittäisten toimijoiden omistuksessa tai vain paikallisessa käytössä, kertoo liikenne- ja viestintäministeriön osastopäällikkö Laura Vilkkonen lippuhaasteista.
Liikennekaari on ratkaisu, sillä se pakottaa joukkoliikenteen toimijat digitalisaatioharppaukseen eli avaamaan tietojärjestelmiään siten, että tiedot ja lipputuotteet saadaan helposti välitettyä niitä tarvitseville eri kanavissa. Liikennekaari myös edistää liikennejärjestelmien tarkastelemista kokonaisuutena ja helpottaa uusien toimijoiden markkinoille tuloa.
– Tavoitteena on saada erilaiset lippujärjestelmät vaihtamaan tietoa keskenään niin, että matkustajalle syntyy kokemus yhdestä luukusta, Vilkkonen kertoo.
Oma käytössä oleva matkakortti, ja tulevaisuudessa esimerkiksi puhelin, voisi sisältää vain kortin yksilöimiseen tarvittavat tiedot. Varsinaiset lipputiedot ja veloitukset kulkisivat verkkoyhteydellä suoraan taustajärjestelmään, jolloin sama kortti riittäisi eri puolilla Suomea mahdollisimman monen palveluntarjoajan linjoilla.
Linja-autoliitto pitää tätä ensimmäisenä hyvänä askeleena liikennekaaren konkreettisessa toteuttamisessa. Ministeriön linjaus mahdollistaa uusien digitaalisten järjestelmien hyödyntämisen tasavertaisesti.