Puolan ja Valko-Venäjän rajalle muodostui lauantaina pahimmillaan yli 80 kilometrin mittainen rekkajono venäläisten ja valkovenäläisten rekkojen pyrkiessä rajan yli.
Euroopan unionin pakotteet kieltävät venäläisissä ja valkovenäläisissä rekisterikilvissä olevien rekkojen pääsyn unionin alueelle. Takaraja unionin alueelta poistumiselle umpeutui viime yönä. Asiasta uutisoivan BBC:n mukaan jonotusaika rajalle oli pahimmillaan 33 tuntia.
Kaikki ajoneuvot eivät ehtineet poistua aikarajan sisällä, mutta jono oli BBC:n mukaan lyhentynyt 12 tuntiin aamuyöhön mennessä. Unionin puolelle jäävien autojen kohtalo on epäselvä. Yksi mahdollisuus on, että ajoneuvot takavarikoidaan.
Puolan viranomaisten mukaan takavarikoinnin riskinä olisi, että Venäjä kohdistaisi vastaavia toimia Venäjällä vielä olevia puolalaisia rekkoja kohtaan.