Konepajayhtiö Valmetin 21. huhtikuuta aloittamat yhteistoimintaneuvottelut ovat päättyneet. Niiden lopputuloksena työkuorman vähäisyyden perusteella lomautetaan määräaikaisesti yhteensä 177 henkilöä.
Lomautukset koskevat yhtiön Palvelut-liiketoimintalinjaa ja EMEA-alueorganisaatiota, joissa on töissä yhteensä 1 700 henkeä.
Syynä yhteistoimintaneuvotteluiden aloittamiselle olivat yhtiön mukaan tuotannolliset ja taloudelliset syyt, erityisesti työn väheneminen lähellä asiakasta tehtävässä palvelutoiminnassa ja tarve varautua koronapandemian liiketoiminnallisten vaikutusten mahdolliseen laajentumiseen.
Lomautusmenettelyä voidaan toteuttaa lokakuun loppuun saakka ja lomautuksen laajuus sekä kesto voivat vaihdella niin, että lomautus kestää henkilöä kohden enintään 90 päivää. Lomautustoimenpiteet aloitetaan ensi viikolla niissä yksiköissä, joissa työkuorma on vähentynyt.