Valko-Venäjän oppositiojohtaja IS:lle: Suomi saisi vaihtaa maamme nimen

Svjatlana Tsihanouskaja keskusteli suomalaisten poliitikkojen kanssa asiasta.
Svetlana Tsihanouskaja. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Svetlana Tsihanouskaja. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Valko-Venäjän opposition tunnetuin edustaja Svetlana Tsihanouskaja on keskustellut Suomen-vierailullaan muun muassa Valko-Venäjän nimen muuttamisesta suomen kielessä.

Hän vieraili tällä viikolla Suomessa ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) kutsumana ja tapasi myös muun muassa tasavallan presidentti Sauli Niinistön, pääministeri Sanna Marinin (sd.) ja eduskunnan puhemies Matti Vanhasen (kesk.).

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Nykyinen nimi kuulostaa Venäjältä, emmekä halua sillä olevan mitään yhteyttä maahan. Monet muut maat ovat jo muuttaneen käyttämänsä nimen, Tsihanouskaja sanoo Ilta-Sanomille.

– Kyseessä on varsin helppo ja lähinnä symbolinen teko, joka ei vaadi suuria poliittisia päätöksiä. Belarus on teille helppo lausua.

Tanska ja Norja ovat jo ryhtyneet käyttämään Valko-Venäjästä nimeä Belarus. Asiasta on käyty keskustelua myös Suomessa. Presidentti Niinistö on aiemmin ilmaissut pitävänsä muutosta pohdinnan arvoisena.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tsihanouskajan mukaan Suomen poliittinen johto on tähän saakka käydyissä keskusteluissa suhtautunut asiaan myönteisesti

– He ovat sanoneet sen olevan hyvä idea, ja että he katsovat mitä asialle voidaan tehdä.

Tsihanousjaka vastustaa Valko-Venäjän itsevaltaista presidenttiä Aljaksandr Lukashenkaa. Tsihanousjaka joutui pakenemaan kotimaastaan vuoden 2020 järjestettyjen presidentinvaalien jälkeen. Hän on jatkanut työtään ulkomailta käsin.

Mainos