CIA-psykologi James E. Mitchell käsittelee kirjassaan Enhanced Interrrogation yhden luvun verran suurinta hyötyä, joka terroristien tehostetuista kuulustelumenetelmistä hänen mukaansa saatiin. Menetelmiä kuten vesikäsittelyä käytettiin 9/11-iskujen jälkeen, kun uusia terrori-iskuja pelättiin 2000-luvun alussa.
Al-Qaida -johtaja Osama bin Ladenin jahdissa, joka johti hänen tappamiseensa toukokuussa 2011, alkoi kaikki Mitchellin mukaan toden teolla vasta 2005.
Al-Qaidan kolmosmieheksi noussut Abu Faraj al-Libbi oli saatu kiinni. Hän kiisti kuulusteluissa useita kertoja koskaan kuulleensakaan sellaisesta ihmisestä kuin Abu Ahmed al-Kuwaiti.
CIA:lla kuitenkin oli tieto, että Abu Ahmed oli tuonut piileskelevältä Osama bin Ladenilta henkilökohtaisia viestejä. Muut vangit olivat vahvistaneet asian.
”Abu Farajin kielto oli niitä hetkiä, jolloin valheen konteksti paljasti johtolangat totuuteen”, Mitchell kirjoittaa.
”Abu Farajin suojelema kuriirin identiteetti tarkoitti tämän olevan niin tärkeä, että hänen sijaintinsa löytyessä hän saattaisi johtaa meidät sen miehen luo jota CIA oli metsästänyt 9/11:n jälkeen”.
Niin ikään vankina ollut Abu Farajin edeltäjä Khalid Sheikh Mohammed (KSM) valehteli samasta miehestä. KSM:n mukaan Abu Ahmed oli olemassa, mutta hän oli häipynyt 2002.
CIA havaitsi tämän jälkeen KSM:n yrittäneen varoittaa muita vankeja olemaan puhumatta kuriirista. Näin KSM paljasti Abu Ahmedin tärkeyden.
Kolmas pidätetty Ammar al-Baluchi kertoi tehostettujen kuulustelujen jälkeen ensimmäisenä, että Abu Ahmed toi viestejä Osama bin Ladenilta. Neljäs oli Hassan Ghul, joka kertoi yksityiskohtiakin.
Viimeisenä Abu Yasir kertoi kuriirin puheviasta, jolla CIA sai hänet yhdistettyä bin Ladenin taloon Pakistanin Abbottabadissa. KSM:lta kuultiin vielä bin Ladenin yhden vaimon kirjeestä, ja näin palapeli bin Ladenin olinpaikasta alkoi tältä osin valmistua.
Asiaa tosin sotki välillä sekaannus, jossa Abu Ahmed ja hänen kuollut veljensä sekoitettiin.
James Mitchell käy kirjassa demokraattisenaattori Dianne Feinsteinin johdolla asiasta valmistettua raporttia vastaan. Raportti kiisti vankien merkityksen Osama bin Ladenin kiinni saamisessa.
”He ovat valitettavan välinpitämättömiä siitä, miten tiedustelutietoa todella kerätään ja analysoidaan tai sitten he tarkoituksellisesti johtavat amerikkalaisia harhaan”, Mitchell toteaa demokraattien raportista.
Nykyinen CIA:n johto sanoo, että on mahdotonta sanoa, olisiko tiedot voitu saada muuten. Mitchellin mukaan he sanovat näin ehkä tyynnytelläkseen poliittisia päättäjiä.
”Kuulusteluohjelman pidätetyt saivat CIA:n oikeille raiteille löytämään ja tappamaan bin Ladenin. Minulla ei ole tästä epäilystäkään”, James Mitchell kirjoittaa.





