Vakava varoitus asiantuntijalta: pakolaisten palauttaminen Turkkiin ei ratkaise ihmissalakuljetusta

Turkin ja EU:n välinen sopimus turvapaikanhakijoita koskevista palautuksista ei YK:n pakolaiskomissaarin mukaan ratkaise epäonnistunutta yhteistyötä.

YK:n uusi pakolaiskomissaari Filippo Grandi sanoo Svenska Dagbladetille antamassaan haastattelussa, etteivät huomisesta alkavat palautukset ratkaise perustavanlaatuisia ongelmia.

EU:n ja Turkin sopimuksessa todetaan, että jokaista Kreikasta Turkkiin palautettua syyrialaista kohti vastaanotetaan EU:hun yksi syyrialainen kiintiöpakolainen Turkista. Kaikki järjestäytymättömästi Kreikan saarille saapuvat palautetaan Turkkiin.

Grandi kertoo olevansa todella skeptinen sopimuksen suhteen. Suunnitelma kuulostaa yksinkertaiselta, mutta on hänen mukaansa täynnä epäselvyyksiä ja sudenkuoppia.

– Suurin pelkoni on se, että EU ja Turkki lähettävät pakolaisia Turkkiin todentamatta heidän suojeluntarvettaan. Myös Turkin puolella pakolaisen turvapaikan tarve täytyy todentaa, eikä vain lähettää häntä takaisin kotimaahansa. Mutta tapahtuuko näin? Ei, sanoo Grandi.

Grandi kritisoi EU:ta panikoinnista. Se ei ole hänen mukaansa organisoinut turvapaikkaprosesseja ja vastaanottokeskuksia sekä poliiseja ja avustustyöntekijöitä. Ongelmat vain siirrettään Turkkiin.

Muitakin vakavia puutteita hän löytää.

Poimintoja videosisällöistämme

– Ottaako EU todella vastaan 72 000 syyrialaista Turkista? Asuttaminen on avain siihen, että prosessi toimii. Jos vain Ruotsi ja Saksa ottavat pakolaisia vastaan, päädymme takaisin lähtöruutuun. Lisäksi Kreikan saarilla on edelleen 50 000 pakolaista, jotka EU-maiden pitäisi jakaa, hän sanoo.

EU on halunnut sopimuksella edistää myös sitä, että salakuljettajien mahdollisuudet kuljettaa ihmisiä hengenvaarallisia reittejä pitkin poistuisivat. Grandi ei usko myöskään tämän tavoitteen toteutumiseen.

– Salakuljettajat löytävät muita reittejä. On riski, että se kääntyy toiseen suuntaan. Välimeren reitti voidaan ottaa uudestaan käyttöön, ja Bulgarian ja Albanian teitä voidaan myös käyttää. Jos suljetaan yksi raja, ilmaantuvat pakolaiset seuraavalle. Tämä ei lopu ennen kun Syyriassa on rauha, sen naapurimaille annetaan tukea ja EU tarjoaa uudelleenasutusta kuusinumeroisilla luvuilla, hän sanoo.

Grandin mukaan EU:lla on oltava jotakin tarjottavaa. Salakuljettajien tarjoukset ovat tällä hetkellä houkuttelevampia.

Grandin mukaan on erittäin vaarallista, että terroristien iskut Euroopassa ovat saaneet aikaan vihaa pakolaisia vastaan.

– Paljon on tyhjää puhetta siitä, että pakolaiset ovat terroristeja. Keskustelua manipuloivat ihmiset, jotka kalastelevat pisteitä puheillaan. He määrittelevät pakolaiset kriminaaleiksi, jotka pahoinpitelevät naisia, heittelevät pommeja ja luovat kaaosta. Se on vastuutonta, hän sanoo.

Mainos