Vahvaa kasvua rahoitusleasingissä viime vuonna

Rahoitusleasingillä tehtiin viime vuonna hankintoja 2,2 miljadilla eurolla.

Rahoitusleasingillä tehtiin Tilastokeskuksen mukaan Suomessa viime vuonna hankintoja 2,2 miljardilla eurolla. Edelliseen vuoteen verrattuna hankinnat kasvoivat 12 prosenttia.

Rahoitusleasingvuokria maksettiin 1,2 miljardia euroa, mikä oli saman verran kuin vuonna 2013. Rahoitusleasingyritysten leasingkohteiden myynnit olivat 632 miljoonaa euroa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Eniten rahoitusleasingiä käytettiin ajoneuvoihin, joiden osuus hankinnoista oli 29 prosenttia. IT- ja muiden konttorilaitteiden osuus oli 28 prosenttia sekä koneiden ja teollisuuden laitteiden osuus 20 prosenttia.

Leasingvuokrilla mitattuna merkittävimpiä rahoitusleasingin käyttäjiä olivat kauppa, kuljetus ja varastointi, teollisuus sekä julkinen hallinto ja maanpuolustus.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Yhteensä näiltä neljältä toimialalta kertyi 57 prosenttia kaikista leasingvuokrista eli 698 miljoonaa euroa.

Sektoreista selvästi merkittävin rahoitusleasingin käyttäjä oli yritykset ja asuntoyhteisöt, joka maksoi 1,0 miljardia euroa eli 84 prosenttia kaikista leasingvuokrista.

Suomessa toimi viime vuonna 19 rahoitusleasingiä harjoittavaa yritystä, joista 8 oli luottolaitoksia ja 11 muita yrityksiä. Merkittävimmät rahoitusleasingin harjoittajat olivat kuitenkin luottolaitokset, joille kertyi 81 prosenttia kaikista leasingvuokrista.

Mainos