1970-luvun vähemmistökommunistisen nuorisoliikkeen tunnetuin lauluyhtye Agit Prop on viikolla mukana vasemmistoliiton Helsingin ja Uudenmaan Vasemmalle! -vaalijuhlassa. Agit Prop ja Eero Ojasen yhtye esiintyvät ennen Paavo Arhinmäen puhetta.
Taistolaisliikkeen kaunistelevan muistelun arkkivihollinen Ben Zyskowicz (kok.) kummasteli asiaa tiistai-iltana. Zyskowicz kohtasi Ilta-Sanomien Taistelupari-vaaliväittelyssä Aino-Kaisa Pekosen (vas.), jolta juontaja oli juuri kysynyt vasemmistoliiton historiasta.
– Mutta eiks se ole noloa, että kun teillä on vaalibileet nyt parin päivän päästä, niin siellä esiintyy Agit Prop, jotka aikanaan on laulaneet ylistystä Neuvostoliitolle ja kommunismille, joka kommunismi ja Neuvostoliitto oli aivan hirveä ihmisoikeusdiktatuuri, joka riisti ihmisiltä heidän oikeutensa, pani toisinajattelevat mielisairaaloihin…, Ben Zyskowicz aloitti.
– Ben, maailma muuttuu, mennään eteenpäin, kyllä, hyvää musiikkia, Aino-Kaisa Pekonen keskeytti.
– …niin miten tämmönen Agit Prop kelpaa teille esiintymään? Se olisi vähän sama jos olisi jonkun porukan jotkut vaalijuhlat ja otettaisiin joku vanha natsiorkesteri ja sanottaisiin, että no joo, ne oli nuoruudessaan natseja, ei se nyt niin paha juttu ole, Zyskowicz jatkoi naureskellen.