Vaatimus keskustasta: Komissio haastettava EU-tuomioistuimeen

Petri Honkosen mukaan komissio vie poliittisesti isoa asiaa eteenpäin epädemokraattisella keinolla.
Keskustan Petri Honkonen. LEHTIKUVA/EMMI KORHONEN
Keskustan Petri Honkonen. LEHTIKUVA/EMMI KORHONEN

Keskustan varapuheenjohtajan, kansanedustaja Petri Honkosen mukaan EU:n komissio vie unionia vaaralliseen suuntaan ajamalla taksonomia-asetusta eteenpäin niin sanotulla delegoidulla säädöksellä.

– Taksonomia-asetuksella luodaan luokitusjärjestelmä ympäristön kannalta kestävinä sijoituskohteina pidettäville taloudellisille toiminnoille. Se on etenkin metsätalouden osalta Suomen etujen vastainen ja hallitus päätti keskustan vaatimuksesta asettua Ruotsin kanssa vastustamaan kyseistä asetusta, Honkonen sanoo tiedotteessaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän muistuttaa, että delegoitu säädös on tarkoitettu teknisten asioiden hoitamiseen.

– Nyt komissio vie poliittisesti isoa asiaa eteenpäin epädemokraattisella keinolla ja haavoittaa kahden jäsenmaan taloutta peruuttamattomasti.

Delegoitu säädös tulee komission päätöksellä sellaisenaan voimaan, eikä jäsenmaalla ministerineuvostossa tai EU-parlamentilla ole mahdollisuutta vaikuttaa sen sisältöön.

Honkosen mielestä Suomen hallituksen on nostettava tämä kissa pöydälle ja selvitettävä mahdollisuudet viedä asia EU-tuomioistuimeen ja toimittava.

– Delegoidun säädöksen käyttäminen luo uuden, vaarallisen ja epädemokraattisen käytännön unioniin, jolla voidaan polkea pienten jäsenmaiden tavoitteita. Suomen on kansallisten etujen turvaamiseksi estettävä tällainen kehitys. Tällainen toimintaa heikentää päätöksentekokykyä EU-asioissa, Honkonen varoittaa.

Mainos