Vaasan yliopisto etäopetukseen tartuntojen takia

Vaasan yliopiston opiskelijoilla on todettu kahdeksan koronatartuntaa.

Vaasan sairaanhoitopiiri on tiedottanut torstai-iltapäivään mennessä kahdeksasta koronatartunnasta ja useasta altistuksesta Vaasan yliopiston opiskelijoilla.

Vaasan kaupungin tartunnanjäljittäjät ovat yhteydessä kaikkiin altistuneisiin ja asettavat heidät karanteeniin.

Terveysviranomaisten ohjeistuksen mukaan Vaasan yliopisto rajoittaa kampustoimintaa välittömästi. Yliopisto siirtyy etäopetukseen, sulkee kaikki lukusalit, ei salli tapahtumien järjestämistä yliopiston sisä- tai ulkotiloissa sekä rajoittaa liikkumista yliopistolla 1.–16.10.

Ravintolapalveluiden siirtymistä take-away-tarjoiluun tarkastellaan, muutoin ravintolat ovat kiinni. Kirjojen lainaaminen on edelleen mahdollista. Henkilöstö voi työskennellä kampuksella aikaisemman ohjeistuksen mukaisesti.

Terveysviranomaisten vahva suositus on, että kaikessa sosiaalisessa kanssakäymisessä pidetään etäisyyttä ja noudatetaan erityistä varovaisuutta myös vapaa-ajalla.

– Vaasan yliopisto toimii viranomaisten kanssa yhteistyössä mahdollisten tartuntaketjujen selvittämisen tai jatkotoimenpiteiden osalta, toteaa Vaasan yliopiston rehtori Jari Kuusisto.

Mainos