Uusimaa-päätös huolestuttaa: Kunhan ei lipsahtaisi pellit auki

Kokoomuksen puheenjohtajan Petteri Orpon mielestä hallituksen toiminta näyttää sekavalta.

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan Kai Mykkäsen mielestä hallitus teki päätöksen Uudenmaan eristämisen lakkauttamisesta hämmentävällä tavalla.

– Uusimaa-päätös tehtiin hämmentävällä tavalla. Odotin salaman kirkkaita sääntöjä asiointiriskien minimointiin mökkimaakunnissa mukaan lukien suojavälineet kaupoissa ja kahviloissa sekä suojavälineiden takaamista koko terveydenhuollolle. Kunhan ei lipsahtaisi pellit auki -strategian puolelle, Kai Mykkänen kirjoittaa Twitterissä.

Mykkäsen tviitti on vastaus keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Kurvisen tviittiin. Kurvinen kertoi, että keskustan eduskuntaryhmä toivoi, että Uudenmaan rajoitusta olisi voitu jatkaa varotoimena.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) kertoi tänään tiedotustilaisuudessa, että Uudenmaan sulkua koskeva asetus kumotaan jo tänään keskiviikkona, koska sille ei ole enää välttämätöntä tarvetta. Uudenmaan eristyksen oli alunperin määrä päättyä vasta sunnuntaina.

Strategian puute tekee toimistan poukkoilevia

Hallituksen päätöstä ovat ihmetelleet muutkin. Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo kysyy, miten hallitus varmistaa ihmisten kriisitietoisuuden säilymisen, jotta tauti ei leviä lisää.

– Strategian puute tekee hallituksen toimista poukkoilevia. Uudellamaalla ei pystytä jäljittämään tartuntaketjuja. Muualla Suomessa tartuntaketjut on pystytty jäljittämään. Nyt purkautuva rajoitus ei saa johtaa tilanteen hallitsemattomuuteen, Petteri Orpo kirjoittaa Twitterissä.

Poimintoja videosisällöistämme

Orpo peräänkuuluttaa jälleen hallitukselta strategiaa.

– Oikea kysymys on se, kuinka pitkään koronakriisiä voi johtaa ilman strategiaa ulospääsystä? Niin kauan, kun sitä ei ole, toiminta näyttää sekavalta. Toimenpiteiden tavoitetta, oikeasuhtaisuutta ja vaikuttavuutta on mahdoton arvioida ilman strategiaa, Orpo toteaa.

 

Mainos