Uusien autojen rekisteröinti lisääntyi

Kasvua selittää viime vuoden syyskuun notkahdus.

Syyskuussa ensirekisteröitiin 8 436 henkilöautoa. Määrä on 29,1 prosenttia viime vuoden syyskuuta suurempi, kertoo Autoalan Tiedotuskeskus.

Suurta kasvua selittää tiedotuskeskuksen mukaan viime vuoden syyskuun rekisteröintinotkahdus, joka johtui voimaan astuneesta päästöjen ja kulutuksen mittaustavan muutoksesta eli ns. WLTP-mittauksen käyttöönotosta.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Tammi-syyskuussa uusia henkilöautoja on alkuvuoden aikana rekisteröity 87 929, joka on 10 prosenttia vuodentakaista vähemmän.

Autoalan Tiedotuskeskus arvioi, että uusien autojen polttoaineenkulutuksen aleneminen on viime vuosina vähentänyt moottoribensiinin kysyntää. Moottoribensiiniä on Tilastokeskuksen mukaan myyty tammi-elokuussa noin 2,2 prosenttia viime vuoden vastaavaa ajankohtaa vähemmän. Myös dieselpolttonesteen myynti on alentunut noin 1,2 prosenttia.

Uusien autojen polttoaineenkulutuksen aleneminen näkyy tiedotuskeskuksen mukaan myös ensirekisteröityjen henkilöautojen hiilidioksidipäästöjen alenemisena.

Mainos