”Uusi rinnakkaistodellisuuden propagandavaltio” – Venäjällä luotiin oma logiikka

Vladimir Putinin arvostelijan mukaan uuden vallankumouksen myötä propaganda on saavuttanut korkeamman tason olemuksen.

Tutkija, Venäjän journalistiliiton entinen johtaja ja entinen duuman jäsen Igor Jakovenko kirjoittaa Vladimir Putinin luomasta propagandavaltion yhteiskuntamallista Yezhednevny-julkaisussa.

Jakovenko vertaa luomusta mittakaavaltaan Nikolaus Kopernikuksen vallankumoukseen, jonka myötä ihminen tajusi Maan kiertävän Aurinkoa.

Uusissa Venäjän säännöissä propagandasta on tullut laajojen joukkojen tapaa tuottaa vaihtoehtoista todellisuutta. Kyse on Jakovenkon mukaan vallankumouksesta valtiomiestaidossa, joka ylittää kaiken Josif Stalinin ja Adolf Hitlerin saavuttaman.

Neuvostoliiton ja natsi-Saksan diktaattorit kehittivät suuria valheita ja ajoivat niitä valtion voimin. Heidän ei tarvinnut juuri pelätä kansalaisten saavan viestiä kyseenalaistanutta tietoa. Jakovenkon mukaan Putin sen sijaan on muuttanut yleisönsä aktiivisiksi toimijoiksi levittämään pieninä goebbelseina massiivisesti uuden Venäjän totuuksia.

Igor Jakovenkon mielestä luodussa postmodernissa todellisuudessa ei edes ole sisäistä logiikkaa, mutta se kompensoidaan propagandan ennennäkemättömällä massiivisuudella.

Tämä ”poliittinen Kopernikuksen vallankumous” eristää omasta todellisuudessaan olevaa Venäjää muusta maailmasta Pohjois-Korean tapaan.

Tutkijan mielestä Venäjän politiikka on muuttunut niin, että Putinia ymmärtääkseen täytyy käyttää aivan omia kriteerejä. Informaatiosodankäyntiin osallistuvien oma tietoisuuskin muuttuu niin, ettei sitä läpäise enää mikään ulkopuolinen vuoropuhelu.

”Virallisen kuvan absurdiuden näkevät ajautuvat moraaliseen ja informaation ghettoon”, Jakovenko kuvailee opposition osaa.

Koska venäläisetkin voivat saada vaihtoehtoista informaatiota Kremlin propagandamyyteistä helposti, on Putin luonut esimerkiksi Ukrainaan kuvaa ”pyhistä ja rauhanomaisista” venäläisaktivisteista ja hampaisiin asti aseistetuista Oikean Sektorin fasisteista.

“Miten kauan hallinto voi kulkea tähän suuntaan tuhoamatta maata on Venäjän tämän päivän pääkysymys”, Igor Jakovenko katsoo.

Mainos