Uusi hyökkäyssuunnitelma paljastui: Tämä kiinnostaa ISIS:tä USA:ssa

Ex-jihadistin mukaan Isis on tykästynyt Yhdysvaltain väljiin aselakeihin.

Entisen Isis-jihadistin Harry Sarfon ja jihadisteilta takavarikoitujen asiakirjojen mukaan Isis haluaa iskeä Pohjois-Amerikkaan, kertoo The New York Times.

Sarfo suorittaa parhaillaan vankeusrangaistusta Saksassa ja tekee yhteistyötä turvallisuusviranomaisten kanssa. Hän matkusti vuonna 2016 Syyriaan, jossa Isisin sisäisestä turvallisuudesta ja ulkoisista terrori-iskuista vastaavan Emni-yksikön jäsenet ohjeistivat häntä tekemään hyökkäyksen Saksassa.

Sarfon mukaan jihadistit ovat lähettäneet useita terroristeja kotimaihinsa eri puolilla maailmaa. Sarfo muistelee Emnin agenttien kertoneen hänelle, että toistaiseksi ei ole onnistuttu lähettämään koulutettuja hyökkääjiä Pohjois-Amerikkaan.

Vaikka monet yhdysvaltalaiset ovat liittyneet Isisiin, jihadistit tietävät Sarfon mukaan, että ”amerikkalaisten lähettäminen Amerikkaan on vaikeaa sen jälkeen, kun he ovat matkustaneet Syyriaan”.

Sarfo kertoo Isisin pitävän Yhdysvaltain väljiä aselakeja tyhminä. Hänen mukaansa jihadistit suunnittelevat hyökkäyksensä Yhdysvalloissa eri tavalla kuin Euroopassa, jossa tiukkojen aselakien vuoksi käytetään mielellään hyökkääjiä, joilla on yhteydet rikollisverkostoihin.

– Yhdysvalloissa ja Kanadassa hyökkääjät on paljon helpompi rekrytoida sosiaalisesta verkostosta, koska he (Isis) sanovat amerikkalaisten olevan tyhmiä – heillä on avoin asepolitiikka, Sarfo kertoo.

– He sanovat, että voimme radikalisoida heidät helposti ja jos heillä ei ole aiempia tuomioita, he voivat ostaa aseita. Siksi emme tarvitse välikättä aseiden hankkimiseksi.

Sarfo syntyi Saksassa ja kasvoi aikuiseksi Britanniassa. Hän kertoo Isis-komentajien haluavan tehdä useita iskuja Euroopassa.

Sarfon mukaan sadat jihadistit ovat ”ehdottomasti” palanneet Eurooppaan.

Mainos