Uusi ehdokas USA:n presidentinvaaleihin – entistä CIA-miestä tukevat Trumpin vastaiset republikaanit

Donald Trumpin vastaiset republikaanit ovat mahdollisesti löytäneet ehdokkaansa.

Entinen keskustiedustelupalvelu CIA:n työntekijä ja nykyinen edustajainhuoneen republikaaniryhmän poliittinen johtaja Evan McMullin on ilmoittanut lähtevänsä itsenäiseksi ehdokkaaksi presidentinvaaleihin.

Huhut uudesta presidenttiehdokaasta lähtivät maanantaina nopeasti leviämään, kun BuzzFeed kertoi asiasta. Pian tämän jälkeen NBC:n Morning Joe -ohjelman toimittaja Joe Scarborough tviittasi, että tiedolle on useita lähteitä.

Nyt McMullin on avannut presidentinvaaliehdokkuudesta kertovat nettisivut ja kertoo Twitter-tilillään aikovansa presidenttiehdokkaaksi.

– Sellaisena vuonna, kun amerikkalaiset ovat menettäneet uskonsa molempien valtapuolueiden ehdokkaisiin, on uuden sukupolven johtajuuden aika astua esiin, McMullin sanoi lausunnossa ABC Newsille

Ei ole ikinä liian myöhäistä tehdä oikeaa ratkaisua, ja Yhdysvallat ansaitsee paljon parempaa kuin Donald Trump tai Hillary Clinton pystyvät tarjoamaan. Tarjoudun nöyrästi johtajaksi, joka voi antaa miljoonille tyytymättömille amerikkalaisille konservatiivisen vaihtoehdon presidentiksi, McMullin totesi lausunnossaan.

McMullinin takana olisivat uutislähteiden mukaan puolueen omaan ehdokkaaseen Donald Trumpiin tyytymättömät republikaanit.

McMullin ei ole ikinä ollut poliittisessa virassa. Hän työskenteli CIA:lle kymmenen vuotta vuosina 1999–2010 terrorismin vastaisissa tiedusteluoperaatioissa Lähi-idässä, Pohjois-Afrikassa ja Etelä-Aasiassa. Sen lisäksi hän on työskennellyt investointipankki Goldman Sachsissa. 40-vuotias McMullin on valmistunut kauppatieteistä Pennsylvanian yliopiston Wharton Schoolista. Hän on syntynyt Provossa, Utahissa ja on uskonnoltaan mormoni.

McMullinia tukee Better for America -ryhmittymä, joka on kuukausien ajan yrittänyt löytää vaihtoehtoista republikaaniehdokasta Trumpille. ABC Newsin mukaan McMullinin ehdokkuus osoittaa, että republikaanien esivaalitaistelun aikana syntynyt Trumpin vastainen ”Never Trump” -liike toimii edelleen Trumpin valinnan estämiseksi.

McMullinin ehdokkuuden takana on nimekkäitä republikaaneja, kuten konsultti Rick Wilson ja Joel Searby. Better for Americaa rahoittaa muun muassa edellisissä vaaleissa Mitt Romneya tukenut bostonilainen konservatiivirahoittaja John Kingston.

Mainos